Az Országgyűlés Ember Jogi, Kisebbségi és Vallásügyi Bizottsága elé tárta kedden Kaltenbach Jenő kisebbségi ombudsman a jászladányi iskola ügyében lefolytatott vizsgálatok erdményeit. Az ombudsman azért fordult a bizottsághoz, mert úgy tapasztalta, országos jelenséggel áll szemben, amelynek az illetékes bizottság közvetítésével a parlament elé kellene kerülnie.
A vizsgálatokra azért került sor, mert a romák tiltakoztak: szerintük a cigányokat és a szegényeket hátrányosan megkülönböztetik, alacsonyabb szintű oktatásba kényszerítik Jászladányban. Nem tisztázódott egyelőre a cigány tanulók felzárkóztatási programjára szánt állami támogatás sorsa sem, amelyet a település önkormányzata vett föl. Dankó István jászladányi polgármester, Kósáné Kovács Magda, a bizottság szocialista elnöke szerint durva hangú levélben utasította vissza a meghívást a bizottsági ülésre.
A kisebbségi osztályok indításánál az önkormányzat fejpénzt kap az államtól, ezért speciális oktatási programot biztosít a kisebbséghez tartozó diákoknak. Jelen esetben is, akárcsak az ország számos településén, felvette az iskola a pluszpénzt, állítja Kaltenbach Jenő, de semmiféle pluszprogramot nem biztosított ezért a tanulóknak. A vezető azt mondja, hogy elindult a speciális osztály, ennek azonban az iskola papírjain nincs nyoma.
A hazai viszonyok között ez az eljárás különösen alkalmas a roma kisebbség jogainak nyirbálására, mert az állam által a kisebbségnek nyújtott pénz így egészen máshova kerül. Az ombudsman az [origo]-nak elmondta, hogy Baranyában már büntetőeljárás is folyik hasonló ügyben. Ezúttal is jelentést küldött az ÁSZ-nak és a Legfőbb Ügyészségnek, de valószínűleg feljelentést is tesz, mint ombudsman. A bizottság olyan ülést szorgalmaz, ahol jelen vannak az önkormányzat, a kisebbségi önkormányzat, valamint az iskola képviselői is.
Korábban:
Ombudsmani intelem a jászladányi polgármesternek
Jászladányban külön iskolát alapítanak a roma gyerekeknek
Éhségsztrájkot kezdtek a romák Jászladányban
[origo]