A KSH az 1998. évi tavaszi és őszi sorozás alkalmával vizsgálta meg a 18 éves sorkötelesek egészségi állapotát. Összesen 8002 sorköteles adatait dolgozták már fel, ez a sorkötelesek 11 százaléka. Utoljára 1973-ban végeztek ilyen vizsgálatot.
A felmérésből kiderült, hogy jelentősen megnőtt az egészségileg károsodottak és az alkalmatlanok száma. Míg 1973-ban a sorkötelesek 78,4 százaléka volt alkalmas, 1998-ban már csak 60,8 százalékuk. Az alkalmatlanok száma pedig 4,1 százalékról 26,4 százalékra nőtt.
A vizsgálat megállapította, hogy az egészségileg károsodottak és az alkalmatlanok kategóriájában 1998-ban az elmezavarok betegségcsoportba tartozók száma nőtt meg drasztikusan. Ezt az is okozza, hogy megjelent egy új betegség, a drogfogyasztás miatt bekövetkező mentális és viselkedészavar. Ebbe a kategóriába tartozott ´98-ban az alkalmatlanok fele. Jelentősen megnőtt az allergiás és asztmás betegek száma is, csakúgy, mint a valamilyen szembetegséggel rendelkezőké. Az allergiás betegek száma 28-szorosára nőtt.
A KSI megállapítja, hogy 1973-ban sokkal enyhébb követelmények voltak az alkalmassá minősítésnél, mint 1998-ban, az akkor 18 évesek is sokkal többen voltak, ráadásul azóta a szűrési technikák is hatékonyabbak lettek. Ennek ellenére megállapítható, hogy a 25 évvel ezelőtti fiatalok sokkal egészségesebbek voltak.
A sorozásra a fiatalok az előírt szakorvosi vizsgálatok eredményeivel érkeznek. A KSH szerint kevés orvos kockáztatja meg, hogy valótlanságot állítson, ám "az vélhetően gyakrabban előfordul, hogy a ténylegesnél súlyosabb állapotot, kórformát diagnosztizál".
Emiatt megvizsgálták a halálozási adatokat is. 1998-ban 22 százalékkal több halálozás jutott 10 ezer férfira, mint 25 évvel korábban. A halálozási adatok alátámasztják a sorkötelesek kedvezőtlen egészségi állapotára vonatkozó eredményeket, amennyiben feltételezhető, hogy a halált okozó krónikus betegségek már fiatal korban jelen lehet valamilyen stádiumban - áll a jelentésben.
A vizsgálatok ugyanakkor azt is kimutatták, hogy az elmúlt 25 évben jelentősen javultak a táplálkozási viszonyok és az egészségügyi ellátás. A vizsgált fiatalok ugyanis 1998-ban átlag 4,5 centiméterrel magasabbak és 5,3 kilogrammal súlyosabbak voltak, mint 25 évvel korábbi társaik. Jelentősen megnőtt ugyanakkor az elhízottak aránya is. A szakértők hosszútávú megoldást jelent a korszerű táplálkozásra nevelés és az intenzív testmozgás.
[origo]