Vágólapra másolva!
Vádat emelt a Cion bölcseinek jegyzőkönyve és a Mein Kampf terjesztése miatt a Fővárosi Főügyészség. Az ügyészség az előbbi "műnél" közvetlenül a Fővárosi Bírósághoz nyújtotta be a vádiratot közösség elleni izgatás miatt, hogy egy esetleges fellebbezésnél a Legfelsőbb Bíróság döntése iránymutató legyen ennek az esetnek a megítéléséhez.
Vágólapra másolva!
Az 1934-es német kiadás belső címoldala

A Cion bölcseinek jegyzőkönyve, illetve a könyv által kiváltott botrány végére a Legfelsőbb Bíróság tehet végül pontot, amennyiben a Fővárosi Bíróság elsőfokú ítélete ellen fellebbeznek az érintettek. A közösség elleni izgatást eddig ugyanis meglehetősen változatosan ítélték meg a bíróságok országszerte. A Legfelsőbb Bíróság határozata iránymutatás lehet más bíróságok gyakorlatára. A kaotikusnak tűnő ítélkezési gyakorlatot indokolva Borbély Zoltán kifejtette, hogy ez idáig nem voltak egyértelműek a határok a közösség elleni izgatás tényállásának megítéléséhez, amelynek büntetési tétele maximum 3 évig terjedő szabadságvesztés.

A történészek által erősen vitatott hitelességű könyv a XVIII. század végén, a zsidók világméretű, a bázeli cionista világkongresszuson eltervezett összeesküvését hivatott leleplezni. Mások szerint viszont egy francia kém XVIII. század közepén írt munkája.

Csepeli György szociálpszichológus korábban, a Napi Magyarországban idézett szakértői véleménye szerint a könyv primitív történelmi hazugságokat, a gyűlölet keltésére, a naiv olvasók tudati és érzelmi befolyásolására különösen alkalmas részeket tartalmaz.

Bulgáriában 2000 decemberében adták ki a Hitler-mű fordítását. A zsidó közösségek tiltakozása ellenére forgalmazott szerkesztetlen, teljes fordítás akkor 10 dolláros áron került a polcokra. A bolgár zsidó közösségek a fordító és a kiadó megnevezése nélküli könyv azonnali betiltását követelték. Csehországban szintén 2000 decemberében felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték a Mein Kampfot cseh és német nyelven, minden magyarázat nélkül megjelentető Michel Zitko könyvkiadót. A bíróság szerint Zitko azzal, hogy magyarázat nélkül jelentette meg a könyvet, a nácizmust propagálta, és ezzel törvényt sértett. Az ítélet ellen a kiadó fellebbezett. Nagy-Britanniában egy történelmi kiadványokat megjelentető kiadó adta ki a Hitler-művet, tudományos kommentárral és jegyzetapparátussal. A könyvet amúgy az amazon.com-on is árulják.

A Cion bölcseinek jegyzőkönyve megjelenése miatt Feldmájer Péter, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) korábbi vezetője és Zentai Péter László, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztúők Egyesületének elnöke, valamint a Nagykőrösi Zsidó Hitközség tett feljelentést. A kiadó Flex '95 Kft. vezetőjét két napra őrizetbe is vették annak idején.

A Cion bölcseinek jegyzőkönyve című könyv miatti per ötödrendű vádlottja Mónus Áron, aki ellen a Fővárosi Főügyészség egy másik vádiratot is benyújtott a Pesti Központi Kerületi Bíróságra. A Mein Kampf című mű megjelentetése miatt, szerzői jogok megsértésével és sajtórendészeti vétséggel vádolják Mónust és K. Lászlót.

A hódmezővásárhelyi Mónus Áron által kiadott Hitler-mű már 1996-os megjelenésekor heves vitákat váltott ki. A Mazsihisz szinte azonnal két feljelentést is tett: egy sajtórendészetit és egy büntetőt. Az előbbi nyomán a Fővárosi Főügyészség megtiltotta a kiadvány forgalmazását, majd a másodfokú eljárásban a Legfelsőbb Bíróság (LB) is kimondta a tiltást - közerkölcs sérelmére hivatkozva.

A könyv egy korabeli utcai hirdetése

A büntetőfeljelentés nyomán indított eljárást azonban az Országos Rendőr-főkapitányság szervezett bűnözés elleni osztálya megszüntette. Az ORFK-n akkor azzal indokolták ezt a lépést, hogy a Mónus Áron nevével fémjelzett Mein Kampf-kiadás nem tekinthető Magyarországon kiadott könyvnek, mivel azt a Man szigeten székelő Interseas Editions adta ki, ott pedig nem hatályos a szerzői jogi törvény.

A rendőrség nyomozást megszüntető határozata miatt a Mazsihisz panasszal élt, melynek nyomán a Fővárosi Főügyészség pótnyomozást rendelt el. A nyomozást hosszú időre felfüggesztették, mert a szerzői jogok kérdésében megkeresték a Bajor Szabadállamot, amelynek válaszára vártak. A pótnyomozás a közelmúltban zárult le, és került sor a vádemelésre.

A rendőrök a terjesztők tanúvallomásai alapján azonban nem állapították meg azt, hogy a könyv kimerítené a közösség elleni izgatás tényállását. A nyomozók a könyv forgalmazását megtiltó LB-határozatra is hivatkoztak, mivel az nem állapított meg bűncselekményt, noha lehetősége lett volna rá.

[origo]

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!