A parlament mentelmi bizottságának következő ülésére elkészül a Rigler Zoltán (Fidesz) összeférhetetlenségét vizsgáló háromtagú bizottság jelentése. A lap információi szerint a testület eddig nem talált arra utaló adatokat, hogy a honatya munkája közben olyan információk birtokába jutott volna, amelyek a tulajdonába került Alba Régia Építőipari Rt.-vel kapcsolatosak. Rigler tagja a parlament gazdasági bizottságának, az építésügyi albizottságnak és ő az elnöke az infrastruktúra-fejlesztési albizottságnak. Ellene Világosi Gábor (SZDSZ) kezdeményezett összeférhetetlenségi eljárást, amely lefolytatásával - sorsolással - Dornbach Alajost (SZDSZ), Dán Jánost (FKGP) és Fenyvessy Zoltánt (MIÉP) bízták meg. A vizsgálat részleteiről egyikük sem nyilatkozott lapunknak. Parlamenti források szerint az eddig összegyűlt, többkilós iratmennyiség nem bizonyít semmit. A testület mellesleg már most túllépte a 30 napos előírt határidőt, nem beszélve arról, hogy a mentelmi bizottság következő ülése december elején lesz. Így az ügy két hónap után a politikus tisztázásával zárulhat, hacsak a következő hetekben nem bukkannak újabb adatokra.
Azt egyelőre nem tudni, milyen adatok alapján dolgozik a testület, hiszen még Rigler zárt vagyonnyilatkozatát sem látták. Dornbach Alajos ugyanis a múlt héten levelet írt az ügyrendi bizottság elnökének, Salamon Lászlónak (Fidesz), amelyben azt tudakolja, egyáltalán megnézhetik-e Rigler és hozzátartozói 1998. évi bevallásának zárt részét. Az ügyrendi bizottság kormánypárti többsége tegnap - az ellenzékiek zúgolódása ellenére - eseti állásfoglalást hozott, amelyben érdemi választ nem adott, viszont közölte: a Házszabály, amely alapján az ügyrendi bizottság dönthetne, nem rendelkezik e kérdésről (Dornbach éppen azért írt levelet, mert a Házszabály nem ad támpontot).
A Népszava úgy tudja, hogy a Fidesz "levette a kezét" Riglerről, és vélhetően nem indítja őt a jövő évi választásokon. Értesüléseik szerint a pártban úgy vélik, az ügy ártott a párt megítélésének Győr-Moson-Sopron megyében (Rigler, aki Csornán él, a megyei listáról jutott be a parlamentbe 98-ban). Csorna Áder János, a Fidesz alelnöke választókörzete.
A bizottságok egyébként a héten tárgyalják azokat a módosítókat, amelyek révén egyértelműbbé válnak a vagyonnyilatkozati, illetve az összeférhetetlenségi eljárásokra vonatkozó szabályok. Ezekről a következő plenáris héten szavaz a parlament. Ha elfogadják a módosításokat, a jövőben a mentelmi bizottság folytatja le az ilyen eljárásokat (és betekinthet a vagyonnyilatkozatok zárt részébe is). Ezek a változások nem érintik Rigler ügyét, de a korábban megindított, majd elakadt eljárások folytatódhatnak Torgyán József és felesége, valamint Kuncze Gábor ellen. Ezt Isépy Tamás (Fidesz), a mentelmi bizottság fideszes elnöke megerősítette.
Korábban: