A szokásos ügyintézési határidőket figyelembe véve akár a választás előtt is lezárulhatna több olyan hivatalos eljárás, amely az FKGP-t, az agrártárcát és a Torgyán családot érinti.
Az első ezek közt az a közigazgatási per, amelyet korábban Pallag László, Pancza István és Torgyán József indított a Független Kisgazdapárt ellen. A párt országgyűlési frakciója ugyanis május 7-én kizárta tagjai közül a párt elnökét, a két képviselőt pedig visszahívta az ügyrendi bizottságból. Torgyán Józsefnek a függetlenek közt tartott fenn helyet a T. Ház.
A Fővárosi Bíróság hatálytalanította a frakció határozatát, s mert az alperesként szereplő FKGP nem fellebbezett, a döntés jogerőssé vált. A Fővárosi Főügyészség - mint a társadalmi szervezetek törvényességi felügyeletét ellátó hatóság - perújítást kérelmet adott be az ítélet ellen. Ezt a Fővárosi Bíróság illetékes tanácsa elutasította, mert indoklása szerint az ügyészség nem jelölt meg olyan új tényt, amit a korábbi ügyben ne vizsgáltak volna meg.
A döntést a Fővárosi Főügyészség megfellebbezte. Azt kérte a Legfelsőbb Bíróságtól, helyezze hatályon kívül a korábbi ítéletet, rendelje el a perújítást és utasítsa a Fővárosi Bíróságot az ügy érdemi tárgyalására.
Mint megtudtuk, az ügyészség a fellebbezésben arra hivatkozik: nem új tényt kell felhoznia, hanem olyan új momentumot, amit annak idején nem bíráltak el. Az ügyészség állítása szerint a Fővárosi Bíróság nem vette figyelembe a házszabályt mint jogszabályt, amelynek több pontja azt tartalmazza, hogy a pártfrakció nem a párt szervezeti egysége, hanem az Országgyűlésé. A párt tagjai viszont csak a párt valamelyik fórumának döntését kifogásolhatják a bíróságon. Torgyán, Pallag és Pancza esetleg a frakciót vonhatták volna kérdőre, mert ez hozta a döntést. De ezt sem tehették meg, mert a frakció nem a párt nevében járt el.
Béres Béla, az FKGP alelnöke elmondta: még nem terjesztették elő ellenkérelmüket, mert a fellebbezést nem kapták meg. Biztosak voltak azonban abban - tette hozzá -, hogy az ügyészség fellebbezni fog. Béres szerint az ügyészek nem szakmai megfontolásból cselekszenek. Amíg az eljárás folyamatban van, lehet rá hivatkozni a jogerős ítélettel szemben.
A perújításra Béres közlése szerint nincs semmi esély, mert a szabályok ezt nem teszik lehetővé. A házszabály példának okáért nem jogszabály, hanem az "állami irányítás egyéb jogi eszköze". Emellett azt figyelembe vette a bíróság. Az alelnök szerint összességében az mondható el: a fellebbezés érvelése téves. Jelenleg is hatályban van az az ítélet, amely megállapította, hogy Torgyánt jogsértően zárták ki a frakcióból, Pallagnak és Panczának pedig az ügyrendi bizottságban lenne a helye.
Korábban: