Egyelőre csak terv a roma integrációs hivatal

Vágólapra másolva!
Csak a választások után állna fel az a roma integrációs szervezet, amelyről Pokorni Zoltán, a Fidesz elnöke nyilatkozott a Lungo Dromnál tett hét végi látogatásán.
Vágólapra másolva!

Csak a választások után állna fel az a roma integrációs szervezet, amelyről Pokorni Zoltán, a Fidesz elnöke nyilatkozott a Lungo Dromnál tett hét végi látogatásán. Erről Farkas Attila, a Fidesz szóvivője nyilatkozott, hozzátéve, hogy az új hivatal létrehozásának terve szerepel a párt programjában is. A szóvivő elmondta: a javaslat még nincs a kormány előtt, egyelőre kidolgozás alatt áll. Annyit azért elárult, hogy szemben a Cigányügyi Tárcaközi Bizottsággal (CTB) - amelyet felváltani lenne hivatott - az új szervezet önálló költségvetéssel és apparátussal működne. Leginkább a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal (NEKH) működéséhez hasonlítana a szervezet, tette hozzá.

Osztojkán Béla, az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) alelnöke lapunknak azt mondta, hogy nyilván egy önálló hivatalról lenne szó.

Ez a hivatal kikerülne a NEKH szervezeti felügyelete alól és valószínűleg a Miniszterelnöki Hivatal alá tartozik majd. Mindez nem biztos - tette hozzá -, mert hallott már arról is, hogy a szociális tárca lesz a felügyeleti szerv. Ami biztos, hogy a hivatalnak a hosszú távú cigányügyi program megvalósítása lenne a feladata, de ebben a ciklusban Osztojkán sem lát esélyt a létrehozására. Szerinte a szervezet kialakítása nem új ötlet, az OCÖ is kezdeményezte már, de most a Fideszben partnerre találtak. A lényeg, hogy a cigányügy kezelése egy kézben legyen, nem megosztva több szervezet között és elkülönítve más kisebbségektől.

A CTB egy kormányközi koordinációs szervezet, amelynek elnöke az igazságügy-miniszter, Dávid Ibolya, tagja tizenegy szaktárca helyettes államtitkára, valamint állandó meghívott Kaltenbach Jenő kisebbségi ombudsman is. A CTB-nek nincs önálló költségvetése, az adminisztrációs, titkári költségeket a NEKH állja. A bizottság - szervezeti szabályzata alapján - egy évben legalább négyszer ülésezik, de az idén már ötször tanácskozott. Dávid Ibolyát rendszeresen politikai államtitkára, Hende Csaba helyettesíti. Lapunk kérdésére az államtitkár semmi konkrétumot nem tudott mondani az új szervezetről. Mint fogalmazott, egyelőre az elképzeléseket tekintik át, mérlegelik a lehetőségeket. Hende nem merné megjósolni, hogy ebben a ciklusban megalakul-e az új hivatal, de szerinte elvileg semmi sem lehetetlen.

Nem tisztázottak még a Fidesz és az országos cigány érdekvédelmi szövetség, a Lungo Drom tervezett megállapodásának pontos részletei sem. Pokorni nyilatkozatában néhány helyet ígért a roma szervezetnek a párt országos listáján, valamint 5-6 helyet megyei listákon. Azt viszont nem tudni, ez hogyan függ össze a kisgazda politikusok Fidesz-színekben indulásával. Ismert, hogy Kövér László és Turi-Kovács Béla tárgyalásain 6-8 Torgyánnal szembeni kisgazda képviselő jelöltségéről volt szó, a roma szervezettel kötött megállapodás azonban tovább bonyolíthatja a vezető kormánypárt szövetségesi viszonyait.

Csurka Népfront-Fideszt lát

A Magyar Igazság és Élet Pártja attól tart, a Fidesz hasonlatossá válik az egykori Népfronthoz. A pártelnök szerint a vezető kormánypárt a választási eredményesség érdekében demokratikus alapelveket áldoz fel. Csurka István a Fidesznek a Lungo Drom cigányszervezettel, az egykori kereszténydemokratákkal, illetve a volt kisgazdákkal tervezett választási együttműködése miatt fogalmazta meg bírálatát. Úgy vélte, bizonytalanná válhat a kormányzás is egy ennyire vegyes összetételű koalícióban. A MIÉP elnöke szerint ha a Fidesz népfrontszerűen kiszélesített párttá válik, amelyben különböző és komoly mértékben ütköző elemek foglalnak helyet, akkor nem lehet szilárd, egyértelmű kormányzást várni tőle.

Korábban:

Két biztos roma befutó a Fidesz listáján

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!