A Belügyminisztérium a lehető legfrissebb bűnözési adatok - a nyomozások elrendelése - alapján állítja össze weblapján a közölt táblázatokat, míg a rendőrség éves statisztikája a befejezett nyomozásokat összegzi, és ezért mutatkozik lényeges különbség a két számsor között - jelentette ki a Magyar Hirlap felvetésére Valenta László, a Belügyminisztérium kabinetfőnöke. Tévedésről nem lehet szó, hiszen a weblap adatait a rendőrség napi jelentéseiből állítják össze. Ily módon reménykedhetünk abban, hogy a rablások számában idén mutatott 40 százalékos csökkenés a jövő évi bűnügyi statisztikákban, vagyis a nyomozások befejezésekor visszaköszön - mutatott rá a kabinetfőnök. Elismerte ugyanakkor, hogy a honlapon nem tüntették fel kellőképpen, hogy ezek az adatok a napi jelentésekből frissen kerültek az összesítésbe.
A lap a napokban számolt be arról, hogy míg a rendőrség által publikált november elején összesített bűnözési statisztika mintegy 4 százalékos növekedést mutatott, addig a BM internetes honlapján közölt adatok némely területen kiemelkedő csökkenést jeleznek. A legszembeötlőbb különbség a rablások alakulásában látható. A BM honlapján tavalyról 2070 rablási ügyet számoltak össze. Idén 1270-et, amelyből 810-et a fővárosban követtek el. A Magyar Hírlap ellenben úgy tudja, hogy a Budapesti Rendőr-főkapitányságon éppen tegnap összegezték a január óta indított - nem befejezett - rablási eljárásokat, amelyek száma a fővárosban meghaladta az 1400-at.
A lapnak nyilatkozó szakértők felhívták a figyelmet, hogy a rendőrség számára az éves statisztikákat (5550 rablás) éppen a Belügyminisztérium állította össze, vagyis kizárt, hogy tárcához téves adatok érkeznének. A hivatalos BM-honlapon közölt információkról (2340 eset) azonban megoszlanak a vélemények. Ezt ugyan a rendőrségtől naponta beérkező adatlapok alapján aktualizálják, ám elképzelhető, éppen frissessége miatt maradnak ki események.
A Magyar Hirlap értesülései szerint egyesek már korábban jelezték, hogy az ellentmondó adatok megzavarhatják a közvéleményt, még ha oly kedvező változásokról is számolnak be. Más vélemények szerint pusztán egyszerű kampányfogásról van szó a kedvező mutatók publikálásával.