Joós György, a Honvédelmi Minisztérium sajtóosztályának vezetője elmondta, hogy a megállapodás teljesítését egy közös menedzsment irányítja, munkacsoportjai már részben megalakultak, köztük a kiképzéssel vagy a mérnök-műszaki szolgálattal foglalkozók.
A mostani tárgyalásoknak ugyancsak témája lesz a pilóták, a légiirányítók, a műszaki személyzet és a szimulátorkezelők kiképzésének ütemezése, valamint a repülőgépek fegyverzete is. A tervek szerint az angol műszaki nyelv oktatása még ebben a negyedévben brit oktatók részvételével megkezdődik Budapesten.
A 32 fős műszaki személyzet 2003 harmadik negyedévében, a 15 pilóta 2004 januárjában, a két szimulátorkezelő 2004 második félévében, az 5 légiirányító pedig 2004 végén utazik Svédországba a Gripen-átképzésre.
Joós arról is szólt, hogy a szaktárca jelenleg Svédországgal, az Egyesült Államokkal és Nagy-Britanniával tárgyal a Gripenek felfegyverzéséről. Svédország már átfogó ajánlatot adott, és a tárgyalások is megkezdődtek. Az amerikaiak pedig felvették a kapcsolatot a svéd gyártóval, hogy a magyar légierőhöz kerülő Gripenekre szabott ajánlattal tudjanak előállni. Hozzátette, hogy a szaktárca várja a britek fegyverzettel kapcsolatos ajánlatát is.
Joós elmondta, hogy a menedzsment irányítása alatt folyó munka folyamatos lesz mindaddig, míg a repülőgépek Magyarországon rendszerbe állnak.
A magyar és a svéd állam, illetve a svéd gyártó cég képviselői december 20-án írták alá a 14 Gripen típusú vadászrepülőgép 10 éves bérletéről szóló bérleti és ellentételezési megállapodásokat. A mintegy 108 milliárd forint értékű bérleti megállapodás értelmében a 12 együléses és két kétüléses repülőgépet 2004 végétől kezdik Magyarországra szállítani, és 2005 közepén mind a 14 rendszerbe áll a Magyar Honvédség légierejénél.
A bérleti díj tartalmazza a repülőgépek NATO-kompatibilissé tételét, a földi és a fedélzeti kiszolgáló, valamint az úgynevezett műveleti támogató berendezések és a pilóták gyakorlására szolgáló szimulátorok bérletét is. A repülőgépeket és a hozzájuk tartozó berendezéseket 10 évre bérli Magyarország. A megállapodás lehetővé teszi, hogy a bérleti időszak lejárta után tárgyaljanak a bérlet meghosszabbításáról, vagy a repülőgépek és a berendezések megvásárlásáról.