A Pesti Központi Kerületi Bíróság ma tárgyalta annak a HIV-pozitív afrikai férfinak az ügyét, akinek nem hosszabbították meg a tartózkodási engedélyét. A férfi 10 éve él Magyarországon, magyar állampolgárságú feleségével és két magyar gyermekével.
A felperes ügyvédje, Mester Csaba kijelentette, hogy az alperes, a Belügyminisztérium bevándorlási és állampolgársági hivatala több helyen is szándékosan és rosszhiszeműen járt el, amikor elbírálta a ügyfele kérelmét. A férfi huzamos tartózkodási kérelmét először 2001-ben utasították el, majd fellebbezése után másodfokon megerősítették az elutasító határozatot.
A felperes képviselője hozzátette, hogy a hatóság helytelenül élt a mérlegelési jogkörrel, és nem derített fel olyan tényeket a vizsgálat során, amelyek megalapoznák az elutasítást. Mester állította, hogy az alperes szándékosan kereste az érveket, hogy az elsőfokú határozatot kibővítve helybenhagyhassa azt másodfokon.
Így nem állja meg a helyét a hivatalnak az az indoklása, mely szerint nem biztosított az afrikai férfi lakhatása, hiszen felesége tuléajdonában levő lakásban élnek, melyet tulajdoni lappal is igazoltak.
Az alperes képviselője a bíróságon azt nyilatkozta, hogy eleget tett hivatali és mérlegelési kötelezettségeinek. Kijelentette, hogy 8 oldalas határozatában részletesen indokolja az elutasítást, amiből kiderült, hogy az ügyfél nem felelt meg a törvényi feltételeknek. Így szerinte mérlegelési joga csak akkor lett volna a hatóságoknak, ha a törvényi feltételeknek megfelelt volna a felperes.
A hivatal megállapította, hogy az afrikai férfi a magyar emberek életére és egészségére veszélyt jelent, mert nem felelős gondolkodású. Ezt azzal támasztották alá, hogy 2000-ben személyes szabadság korlátozása miatt volt felesége feljelentést tett ellene. A felperes ügyvédje azonban felhívta a figyelmet arra, hogy ebben az ügyben védencét próbára bocsátották, tehát nem számít büntetett előéletűnek. Az ügy volt feleségétől való válása során történt, amikor vitába bonyolódtak, és a felperes bezárta belülről közös lakásuk ajtaját, hogy meg tudják beszélni a problémát. A volt feleséget minősíti, hogy a válóper során az afrikai férfi javára ítélték a magyar állampolgárságú feleségétől származó magyar gyereket.
A bíróság, miután meghallgatta a felperest és az alperest, a felperes kezdeményezésére elhalasztotta az ügyet, Mester Csaba ügyvéd ugyanis tanúkkal kívánja bizonyítani, hogy ügyfele betegsége nem jelent veszélyt a magyar állampolgárokra, és így nem indokolt ennek alapján elutasítani tartózkodási kérelmét. A bíróság három nap haladékot adott a felperesnek, hogy csatolja a bizonyítási kérelem iratait. Az új tárgyalási napot fenruárra tűzték ki.
Korábban:
Nem a betegsége miatt választják el a HIV-fertőzött külföldit családjától