Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el a Krasznán pénteken, mivel a korábban számítottnál nagyobb a folyón vonuló árhullám, és a víz elérte a 470 centiméteres magasságot.
A Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság nyíregyházi védelmi központja a készenlét fokozására nem számít, mert már megszűnt az árhullám számottevő utánpótlása a Kraszna felső vízgyűjtő területén.
Az enyhébb időjárás hatására kialakult hóolvadás a Tiszán, a Szamoson és a Túron eddig 20-50 centiméteres vízszintemelkedést váltott ki, de az árhullám magassága még jóval alatta van a készültséget indokoló határértéknek, és amennyiben nem lesz jelentősebb csapadék, el sem éri azt.
Az Alsó-Tiszán alacsony a vízállás
A Tiszán, a Szamoson, a Krasznán és a Túron a jég vastagsága csütörtök délutántól, péntek délutánig tovább vékonyodott, így tovább csökkent az esetleges jégtorlódás veszélye.
Az enyhe idő hatására vékonyodik, "puhul" az Alsó-Tiszát borító, összefüggő jégtakaró, a vízállás igen alacsony. Az utóbbi napokban tapasztalt felmelegedés következtében már nem olyan acélos a jég a folyón, mint a nagy hidegben volt, de még nem mozdult meg.
A vízszint sem emelkedett az utóbbi napokban, pénteken a szegedi mérce 158 centimétert mutatott, ami alacsony vízállást jelent. Összehasonlításul: az 1970-es árvíz idején Szegednél a Tisza legmagasabb vízszintje 960 centiméter volt. Amennyiben marad az enyhe időjárás, egy hét elegendő lehet ahhoz, hogy eltűnjön a jég a Tisza alsó szakaszáról.
Nem tartanak fenn jégvédelmi készültséget, csupán jégmegfigyelést, és az adatokat rendszeresen egyeztetik a jugoszláv és a román féllel.
Csongrád megye másik folyóján, a Maroson sem kell rendkívüli helyzetre számítani, ugyanis a vízszint Makónál pénteken mindössze 24 centiméter volt. Az apadás mértékét mutatja, hogy január 3-án még 147 centiméteres vízállást mutatott a mérce.
Korábban: