A mentés összehangoltságáról Dóra Gyula vezető mentőbúvár azt mondta, hogy nem mindig értettek egyet ugyan a búvárok, de elfogadták a többség döntését, és ezek a megbeszélések nem okoztak késedelmet a mentésben. A búvárok hasonló képzettségűek voltak, és nem ismerték egymást, ezért érthető, hogy nem mindenben értettek egyet, ugyanakkor a világon is ritkaságszámba megy, hogy ilyen sok szervezet fogjon össze egy barlangi mentéshez - mondta Dóra Gyula, aki szintén részt vett a bódvarákói mentésben.
A vezető mentőbúvár szerint nincs szükség a mentéseket koordináló szervezetre, mert annyira kevés ilyen eset fordul elő, hogy egy ilyen intézmény rövid időn belül elhalna. "Az elkövetkező 800 évben nem lesz ilyen eset Magyarországon" - mondta Dóra Gyula. A világon mindenhol, ha ilyen baleset történik, halottakat kell kihozni a barlangokból, de azért nem mozdul meg ennyi búvár - közölte a vezető búvár. Ezt támasztja alá az is, hogy Magyarországon egyetlen búvárorvosi szakvégzettségű orvos sincs, a bódvarákói mentésben részt vevő orvos az egyetlen olyan magyar orvos volt, aki búvároktató is egyben, de ő sem búvárorvos.
A bódvarákói barlangi mentésnél jelen lévők összesen két olyan esetről hallottak, ami hasonlítható a január végi magyar mentéshez. Mindkettő külföldön történt, az egyik Franciaországban, a másik Floridában. Dóra Gyula vezető mentőbúvár az [origo]-nak elmondta, hogy azért ennyire ritkák ezek az esetek, mert a barlangokban nagyon kevés olyan levegős rész van, ahol az elveszett búvár felszínre jöhet és megvárhatja a segítséget.
A Környezetvédelmi Minisztérium Természetvédelmi Hivatalának vezetője ugyanakkor a bódvarákói eset után kérte, hogy a közeljövőben mérsékeljék a barlangi merülések számát. Tardy János helyettes államtitkár az [origo]-nak elmondta, hogy a bódvarákói mentésnél nem történt szabálytalanság, de szerinte át kellene gondolni a barlangi merülések jogi szabályozását és a mentést végző szervezetek támogatását is. A Természetvédelmi Hivatal hamarosan összehívja az összes olyan szervezetet, amelyek részt vettek a bódvarákói barlangi mentésben, hogy közösen döntsenek egy esetleges új szabályozásról, támogatási rendszerről. Tardy elmondta, hogy a Magyarországon ismert 3000 ismert barlang közül csak nagyon kevésben lehet merülni, de szeretnék megelőzni az esetleges későbbi baleseteket.
Tardy János helyettes államtitkár a bódvarákói mentés költségéről elmondta, hogy néhány tízmillió forint lehetett az összköltség, ebből az Aggteleki Nemzeti Park költségeit a Természetvédelmi Hivatal állja. A mentésben részt vevő búvárok saját költségre vettek részt a mentésben, ez azt jelenti, hogy saját felszerelésüket használták, és saját autókkal utaztak a helyszínre.
Korábban:
Szilágyi Zsolt: egy pillanatig sem akartam öngyilkos lenni
5500 robbantást végeztek a barlangi mentés során
Nézze meg az [origo] képeit a barlangi mentésről!
Könyvajánlat: