Kísérleti jelleggel közhasznú alapítványi formában működteti tovább a Fővárosi Önkormányzat a Szent Imre Kórház pszichiátriai osztályát. Ez azt jelenti, hogy a korábban is az osztályon dolgozó szakemberekből alakult alapítvány vezeti az osztályt. Márciusig úgynevezett próbaüzem folyik az intézményben, majd az önkormányzati közgyűlés dönt a véglegesítésről.
A pszichiátrián dolgozó orvosok és nővérek fizetése így magasabb lesz, mit azon kollégáiké, akik változatlanul az állam alkalmazottai - mondta az [origo]-nak Szolnoki Andrea. Budapest főpolgármester-helyettese szerint az osztály működése az átszervezéstől hatékonyabb lesz, és a betegek is jobban fogják magukat érezni. Ha ez bebizonyosodik, akkor az ágazat problémái közül legalább helyi szinten néhány megoldódna: az egészségügyi dolgozók várva várt fizetésemelése mellet a betegellátás színvonala is emelkedhetne. Szolnoki hozzátette, miután kísérleti módszerről van szó, ha beválik, máshol is alkalmazzák. A részleg önálló működésére 80 millió forintot szán az önkormányzat.
Mikola István egészségügyi miniszter a kht.-vá alakulás előnyeiről az [origo]-nak elmondta, hogy így kisebb gazdálkodó egységek alakulnak ki, amelyek jobban tudnak gazdálkodni, és így átláthatóbb és ésszerűbb lesz a működés. Emellett ezek a szervezetek eredményérdekeltek lesznek. Mikola szerint a kht-k sokkal könnyebben tudnak felvenni hiteleket, és ez mindenképpen megkönnyítheti működésüket.
Közhasznú társaság alakult Veszprémben az orvosokból
Az új szervezeti formát már egy évvel ezelőtt elkezdték tervezni, így nem a kórháztörvény miatt szükséges átalakulásról van szó, de lényegében egybeesik ennek szellemével. Veszprémben azonban a decemberben megszavazott kórháztörvény miatt alakult a megyei kórház több mint 120 orvosából és néhány gyógyszerészből egy közhasznú társaság. Dr. Szántó Tamás, a kht. ügyvivő testületének tagja elmondta, hogy bár még nem biztos, hogy az önkormányzat tulajdonában lévő kórház működése átalakul, de ha ez megtörténik, szeretnék, ha a dolgozók kezébe kerülne a kórház irányítása.
A gazdasági társaság hosszú előkészítés után alakult, és az erről beszámoló orvos szerint még sok munka kell ahhoz, hogy kidolgozzák a pontos működési feltételeket. Szerinte az új szervezeti formában tisztábban láthatóak lennének a kiadások és a bevételek. Úgy gondolja, hogy növekedhetne az orvosok fizetése, és valószínűleg a nővéreké is, akik a kht. alkalmazottai lehetnének - persze mindez akkor, ha nyernek azon a pályázaton, amit az önkormányzat még nem is írt ki. Az új rendszer előnyeiként említette, hogy kevésbé hierarchikus mint a régi, és ezzel együtt nagyobb felelősség hárulna például az osztályok vezetőire, és az egyes orvosokra is.
Az átalakult dombóvári kórházban alig érzik a változást
Bár ezt a kezdeményezést sokan még nem követik, a dombóvári kórház már 1996 óta ilyen formában működik. Az évekkel ezelőtti átalakulás lényegében megfelel a kórháztörvényben foglaltaknak. Ilyen jellegű változtatás annak idején nem volt szabályozva, de nem is tiltották - mondta az [origo]-nak a kórház igazgatója, Dr. Kerekes László. Az átalakulás során létrejött kth. tulajdonosa 50 százalékban az önkormányzat maradt, majd egy évvel később újra visszakerült a 100 százalékos tulajdon az önkormányzathoz. Az orvosok és a nővérek a kht. alkalmazottai lettek, de az ő bérük most ugyanannyi, mint közalkalmazott kollégáiké, és a juttatások is közel azonosak. Az igazgató szerint sem az alkalmazottak, sem a betegek nem igazán érezték meg a változást. A leginkább talán a vezetést érintette, akiknek gondolkodásmódot kellett váltaniuk.
A kórház pénzügyi helyzete stabil, de az átalakulás előtt is az volt. Fejlesztésekre nemigen jut pénz, így ebben sem térnek el az állami tulajdonban lévő intézményektől. Az igazgató szerint azonban ez a forma jobban rákényszeríti a kórházat a költséghatékonyságra, és önállóan hiteleket is tudnak felvenni. Tapasztalatait összegezve megállapította, hogy az átalakulásnak vannak előnyei, de ettől még nem tud kilábalni az egészségügy nehéz helyzetéből, az ágazat konszolidációja szerinte is elkerülhetetlen. A törvény hatályba lépésével (március 31.) az átalakulások valószínűleg nem fognak tömeges méreteket ölteni, Kerekes szerint óvatosak lesznek a kórházak, de lassan valószínűleg érdemes lesz áttérni erre a formára.