Kárpáti József, a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje is közreműködött a beadvány kidolgozásában. Elmondta: közigazgatási eljárás keretében most arra kérik a XI. kerületet - ahogyan korábban a II. kerületet is -, hogy nyilatkozzanak arról, taláhatóak-e védett objektumok a megnevezett utcákban. Emellett napokon belül az Alkotmánybírósághoz fordulnak az ügy kapcsán. Úgy gondolják, hogy a türelmi zónákról szóló maffiaellenes törvénycsomag egyik végrehajtási rendelete jogellenes. Az egészségügyi miniszter rendelete ugyanis arra kötelezi a prostituáltakat, hogy rendszeresen egészségügyi vizsgálatokra járjanak, a vizsgálatok eredményeit pedig egy könyvecskébe kell bejegyezni. A dokumentumok viszont számozottak, így gyakorlatilag nyilvántartásba kerülnek a lányok, ami jogsértő - állítja Kárpáti.
A XI. kerületi önkormányzat sajtóosztályán megtudtuk: kora délutáni hivatalosan még nem érkezett meg a beadvány. Ha megkapják, rövid időn belül ellenőrzik, nincs-e védett épület a listán szereplő utcákban.
Miközben a prostituáltak keresik az újabb türelmi zónát, a Városháza és a kerületi önkormányzatok hónapok óta egyeztetnek az ügyben. Korábban, tavaly decemberben egy konferencián több kerületi önkormányzati képviselő felvetette, hogy engedélyezzék a bordélyházak működését, ezzel ugyanis visszaszoríthatnák az utcai prostitúciót. Danielisz Béla (MSZP), a Fővárosi Önkormányzat városrendészeti bizottságának elnöke az [origo]-nak elmondta, hogy már több kerülettel egyeztetett, de továbbra sem hajlandó egyik önkormányzat sem saját területén türelmi zónát kijelölni. Ráadásul a korábban elhangzottakkal ellentétben már a bordélyházakat sem támogatja senki sem.
Danielisz Béla közölte, hogy amennyiben a kerületek és a főváros hivatalos, írásbeli állásfoglalása elkészül, a miniszterelnökhöz fordulnak, és arra kérik a kormányt és a parlamentet, hogy vizsgálják felül a türelmi zónákról szóló törvényt. Erre azonban már csak a választások után kerül sor. A városrendészeti bizottság elnöke szerint azért fordulnak a kormányfőhöz, mert a türelmi zónákról szóló törvény betarthatatlan, nem lehetett ugyanis egyetlen zónát sem kijelölni a fővárosban. A jogszabállyal azt azonban sikerült elérni, hogy a közterületi prostitúció jelentősen visszaszorult: Danielisz szerint háromezerről tizedére, mintegy háromszázra csökkent a fővárosban az utcán dolgozó prostituáltak száma.
Az országban jelenleg egyetlen türelmi zóna működik, Miskolcon. Azonban ennek léte is kérdéses. A városi önkormányzat februári ülésén ugyanis úgy döntöttek, hogy felülvizsgálják a zóna működését. Végleges döntés májusban várható. Nyíregyházán elvileg ugyan van egy zóna, azonban a helyiek tiltakozása miatt ennek működését júniusig felfüggesztették. Közben az érintett városrész leválását kezdeményezte Nyíregyházáról, hogy megakadályozzák a zóna működését.
Komáromi Gergely
Korábban:
A helsinki bizottság a prostituáltakért
Bordélyházak türelmi zóna helyett
Fórum: