Az intézkedési terv első része - a főváros hétéves fejlesztési terve alapján - a 2008-ig reálisan megvalósítható feladatokat veszi számba. A második rész azokat a tennivalókat rögzíti, amelyek hosszabb időtartamúak, vagy túlnyúlnak a főváros kompetenciáján.
A környezetvédelmi program koncepciója kiemelt fontosságúnak tekinti a meglévő terhek csökkentését, a még jó környezetminőségű területek fenntartását, védelmét és a szennyezések megelőzését. A program stratégiai koncepciója szerint a környezetvédelmi célú beavatkozásokat területileg differenciáltan határoznák meg. A környezet terhelését azonnal, és folyamatos beavatkozásokkal csökkentenék a kibővített belvárosi térségben. Emellett a történeti belvárosban, a lakótelepeken, a volt ipari területeken, az elszennyeződött talajú térségekben is megfelelő lépéseket terveznek.
A területi differenciálás mellett a környezet állapotának javításában meghatározó szerepe lenne a közlekedésnek, a szennyvíztisztításnak, a zöldfelület-gazdálkodásnak, a köztisztaságnak és a hulladékgazdálkodásnak is. Az eddigi helyzetfelmérések és vizsgálatok alapján Budapesten öt olyan térség rajzolódott ki - a belső zónához tartozó belváros, a Duna-part, a megszűnt korábbi nagy ipartelepek és a nagy lakótelepek területe, valamint az agglomerációhoz kapcsolodó zöldgyűrű -, ahol az általános környezetvédelmi intézkedések helyett az térség egészét átfogó intézkedéscsomag kidolgozására van szükség.
A program a főváros, a kerületek, az agglomeráció, a kormányzat és a civil szervezetek közötti összehangolt együttműködéssel valósítható meg - vélik a fővárosi szakemberek.