Az ELTE-n tanító Széchenyi professzori ösztöndíjas tanárok szerint a minisztérium utólag, egyoldalúan módosította a díjazás feltételeit: idén havi 320 ezer forint helyett csak 220 ezer forintot kapnak, 100 ezer forinttal kevesebbet, mint amennyi eredeti szerződésük szerint járna nekik.
Az 1997-ben induló Széchenyi professzori ösztöndíj eredeti szerződése szerint a legjobb oktatók négy éven keresztül az előző évi minimálbér nyolcszorosát kapják. Kiderült azonban, ez csak 2000. január 1-jéig volt így, amíg a felsőoktatási törvény határozta meg a juttatás összegét. Ezt követően a költségvetési törvényben határozták meg az összeget, s vélhetően a jelentős minimálbér-emelés miatt a juttatás összegének meghatározását leválasztották a minimálbérről. A Széchenyi professzori ösztöndíj összegét így 2000-re havi 180 ezer, 2001-re 204 ezer, 2002-re pedig 219 833 forintban határozták meg.
Az oktatók szerint a tárca megszegte azt a szerződést, amelyet összesen kétezer, illetve jelenleg már csak ezer Széchenyi-ösztöndíjassal kötött.
A minisztérium szerint a minimálbér tavaly nagymértékben emelkedett, ezért a többi oktatóval szemben méltánytalanul magas összeget kellett volna kifizetni az ösztöndíjasoknak. A Polgári törvénykönyv ugyanakkor lehetőséget nyújt arra, hogy kivételes esetben a törvény hatályba lépése előtt megkötött szerződések tartalmát megváltoztathatja, feltéve, nem sért jogos és méltányos érdeket. A minisztérium arra is felhívta a figyelmet, hogy a Széchenyi professzori ösztöndíjasok juttatása emelkedett tavalyhoz képest, s így másfél-kétszer többet keresnek, mint hasonló tudományos fokozattal rendelkező társaik.
Hasonló módon változtak a Bolyai János kutatási ösztöndíj kiszámítására vonatkozó feltételek is.