Vágólapra másolva!
Miközben a gazdaság állapota egyre javult, az egészségügyé szinte csak romlott az elmúlt években - ismerik el a Pénzügyminisztérium szakértői. A Magyar Hírlap birtokába jutott elemzésből az is kiderül: a PM-ben elégtelennek tartják Mikola István konszolidációs elképzeléseit.
Vágólapra másolva!

Az elmúlt három évben az egészségügy költségvetése sem a gazdasági növekedéssel, sem a versenyszféra béremelkedésével nem tartott lépést, de a fejlesztési igényekre sem volt tekintettel - olvasható egy, a Pénzügyminisztériumban készült szakértői anyagban.

A lap birtokában lévő elemzés szerint mindez ugyan pozitív hatással volt az államháztartás egyensúlyára, viszont az egészségügyet egy sor területen kedvezőtlenül érintette. Romlottak a gyógyítás körülményei, nőttek a betegek terhei, és mind többen szorulnak ki az ellátásból, egyre rosszabb az egészségügyben a munkaerő-piaci helyzet, működési zavarokkal küzdenek a kórházak, és továbbra is kedvezőtlen a lakosság egészségi állapota.

A PM szakértői úgy látják, hogy a válságon az Egészségügyi Minisztériumban készült konszolidációs program sem javítana érdemben. Az abban javasolt intézkedések többsége véleményük szerint főként az egészségügyiek helyzetének javítását szolgálja, de nem kap benne kellő hangsúlyt a szerkezeti átalakítás és a költséghatékonyság érvényesítése. Az egészségügyi kiadások reálértéke a program megvalósulása esetén öt év alatt több mint 40 százalékkal nőne, ez azonban "túlnyomórészt a működőképesség feltételeinek javítását, a bérfeszültségek mérséklését és az elmaradt beruházások pótlását szolgálja, a lakosságot a változások közvetlenül alig érintik" - kifogásolják elemzésükben. Felvetik emellett azt is, hogy ha az orvosok fizetését az ügyészek és bírák bérszintjére emelik, talán a hálapénz intézményét is fel kellene számolni.

Az egészségügyi konszolidációs program hibájaként hozzák fel a pénzügyi szakértők azt is, hogy Mikoláék nem számolnak azzal: honnan is teremthető elő a 607 milliárd forint. A PM szakértői szerint az összeg egy része - döntés alapján - megfinanszírozható ugyan a gazdasági növekedésből, emellett azonban járulékot vagy adót kell emelni, vagy a tervezett járulék- és adócsökkentést elhalasztani, esetleg növelni a betegterheket, elvonni más ágazatoktól, de az is meggondolandó - fejtegetik -, hogy esetleg a konszolidációs programot kellene másképp ütemezni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!