Délután előzetes letartóztatásba helyezte a Budai Központi Kerületi Bíróság azt a két biztonsági őrt, akiket azzal gyanúsítanak, hogy halálra verték Simon Tibort. A két férfit halált okozó testi sértéssel gyanúsítják. A döntés ellen a két gyanúsított és védőik fellebbeztek.
Magyar György, a készenléti rendőrség törzsőrmesterének ügyvédje a döntés után azt mondta: kizártnak tartja, hogy védence lenne az elkövető - írja az MTI. Szerinte a törzsőrmester nem látszik azokon a fényképeken, amelyeket a Mammut üzletház biztonsági kameráival készített videofilmről kockáztak ki és mutattak meg az ügyvédeknek. Magyar György szerint nem életszerű az a feltételezés, hogy a most előzetes letartóztatásba került két férfi verte volna meg Simon Tibort. Az ügyvéd sokkal hihetőbbnek tartja, hogy két vendégcsoport szólalkozott össze a bárban, majd az utcán folytatódott a csetepaté. Az ügyvéd elmondta:: a bíróság szerint a rendelkezésre álló adatok ellentmondásosak, másként emlékeznek a történtekre a vendégek, a biztonsági portaszolgálat és a bár dolgozói, ezért szükséges az ügy további szereplőinek felkutatása.
A két férfi közül azt, akiről kiderül, hogy ő mérte a halálos ütést a sportemberre, akár életfogytiglani börtönbüntetésre is ítélhetik, ha különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés bűntettében találják bűnösnek. Amennyiben gondatlanságból, vagy szándékosan elkövetett emberölést bizonyítanak rá 5-10 évig terjedő szabadságvesztés lehet a büntetése, illetve halált okozó testi sértés esetén 2-8 évet kaphat. Az [origo] bírósági források alapján úgy tudja: az eset jellegéből fakadóan az sem kizárt, hogy az elkövetőt szándékos emberölés bűntettével vádolják majd.
A vipera egy teleszkópos acélbot, végén egy acélgolyóval. A becsukott botot megsuhintva az kinyílik, ilyenkor közel száz kilométeres sebességgel csapódik kifelé a végén lévő acélgolyó és töri ketté az útjába kerülő csontot, szakítja be a koponyát. |
Az őrizetbe vett kidobók egyike a készenléti rendőrség állományába tartozott, és engedély nélkül vállalt másodállást szolgálati viszonya mellett. A rendőrségi törvény szerint "a hivatásos állomány tagja csak engedéllyel létesíthet olyan munkavégzéssel járó egyéb jogviszonyt, amely a hivatásos szolgálattal, illetve a szolgálati beosztással nem összeférhetetlen". A Belügyminisztérium rendelete szerint azonban összeférhetetlen az a munka, amely "személyek őrzésével, biztosításával és e személyek objektumainak őrzésével kapcsolatos feladatokra terjed ki, vagy követelés behajtására irányul".
A Magyar Hírlap úgy tudja, hogy a hivatásos állományú rendőröknek alig három százaléka vállal engedéllyel másfajta mellékállást, de a felettesek szórakozóhelyek őrzésére nem szoktak ilyen engedélyt adni. Ennek ellenére sok rendőr vállalja az esténként fizetett 3-7 ezer forintért a kidobóskodást.
Nem biztonsági őrök lehettek a verekedők
A Személy- és Vagyonvédelmi Szakmai Kamara budapesti elnöke Sasvári Árpád, illetve Lasz György, a Biztonsági Nagyvállalkozások Szövetségének elnöke is úgy véli: a Simon Tibort halálra verő őrök nem hivatalos biztonsági cég alkalmazottjai voltak, hanem az utcáról felfogadott kidobók. Lasz György közleményében a biztonsági szakma nevében el is határolódik az esettől és az eddigi nyilatkozatoktól is, melyek arra utalnak, hogy a biztonsági szakmának, vagy a biztonsági őröknek köze van ehhez az ügyhöz. Korábban a Café Allure marketing igazgatója azt mondta, hogy az esetért elsősorban a velük szerződésben álló biztonsági cég felel. A szórakozóhely nem hajlandó kiadni az érintett cég nevét, így nem lehet biztosan tudni, hogy a verekedők biztonsági őrök volt-e, avagy utcáról verbuvált kidobók.
Sasvári Árpád szerint az engedéllyel rendelkező kiképzett biztonsági őrök nem tettek volna ilyet. Ők ugyanis tisztában vannak vele: a biztonsági őröknek "nem szállhat el a feje", még akkor sem, ha megsértik őket - mondta el az [origo]-nak. A törvény szerint a biztonsági őr ilyen esetben azt teheti meg, hogy határozottan kivezeti a randalírozót a helyiségből, illetve ha szükséges, meg kell fognia a renitens vendéget, és kihívnia a rendőrséget - közölte Sasvári Árpád.ű
A kamara budapesti elnöke - noha pontos adatokat nem tudott mondani - a kamarához beérkező panaszok alapján azt állítja: budapesti viszonylatban a biztonsági őrök 12 ezres számához mérten igen kevés, alig százas nagyságrendű azoknak az eseteknek a száma, amikor az őrök valamilyen szinten túllépik hatáskörüket. Ezeket az eseteket a kamara is kivizsgálja, és ha szükséges, kizárják az érintettet a kamarából.