A Fidesz nemmel szavazott az új tárcákra

Vágólapra másolva!
Az Országgyűlés keddi plenáris ülésének napirendjét várhatóan kiegészítik a csonka médiakuratóriumok feltöltését célzó indítvánnyal, valamint a képviselők megvitatják a miniszériumokról felsorolásáról szóló törvényjavaslatot.
Vágólapra másolva!

Az Országgyűlés keddi plenáris ülésének napirendjét várhatóan kiegészítik a csonka médiakuratóriumok feltöltését célzó indítvánnyal, miután az MSZP és az SZDSZ tizenöt képviselő aláírását mellékelve ezt kezdeményezte -közölte a házbizottság délelőtti tanácskozását követően Szili Katalin, a parlament elnöke. A kérdésről az Országgyűlés plenáris ülése dönt, amikor a napirendi ajánlásról szavaz.

A kuratóriumok kiegészítésével az eddigi törvénytelen állapotot szeretnék megszüntetni - közölte Szili Katalin. Ez azt jelentené, hogy a szocialista párt és a Szabad Demokraták Szövetsége kiegészítené a kuratóriumokat, a kormányalakítást követően szükséges korrekciókat pedig a következő héten tennénk meg - szögezte le, hozzáfűzve, hogy kétlépcsős változtatásban gondolkodnak.

Az alkotmányügyi bizottság általános vitára alkalmasnak találta az új kormánystruktúrára vonatkozó tervezetet, a minisztériumok felsorolásáról szóló törvényjavaslatot (a kilenc fideszes képviselő nemmel szavazott), amit már a mai plenáris ülésen megvitatnak a képviselők. A híresztelések ellenére a Nemzeti Kulturális Örökségek Minisztériumának elnevezése változatlan marad, az Ifjúsági és Sportminisztérium nevéhez viszont a "gyermek" szó járul. Változtatást jelent az, hogy nem lesznek tárca nélküli miniszterek.

Lendvai Ildikó (MSZP), a javaslat egyik előterjesztője a bizottság előtt az egyik változtatást ismertetve közölte, hogy a kincstári vagyon, illetve a privatizáció felügyelete a Miniszterelnöki Hivataltól (MeH) átkerül a Pénzügyminisztériumhoz. Elmondta, hogy megszűnnek a MeH-ben működő "tükörreferatúrák" is. A szocialista képviselő szerint a változtatások nem bolygatják fel az államigazgatás rendjét.

A javaslat vitájában Balsai István (MDF) a közlekedési tárca megszüntetését kifogásolta. Répássy Róbert, a bizottság fideszes alelnöke jelezte: a javaslat tárgysorozatba vételét támogatják, az előterjesztést viszont nem tartják általános vitára alkalmasnak. Jelezte: nem értenek egyet a jelenlegi struktúra megváltoztatásával. Miért kell a már működő rendszerben nagyobb átalakításokat csinálni? - tette fel a kérdést. Répássy Róbert elhibázottnak és veszélyesnek nevezte a környezetvédelem és a vízügy összevonását. Sérelmezte, hogy a gazdasági tárca helyzete és feladata is meg fog változni, és ennek következtében nem az lesz a gazdaságélénkítés csúcsszerve. A fideszes honatya nem tartotta helyesnek a polgári titkosszolgálatok bevonását a MeH-be, és összességében elvetette a "hivatal felduzzasztását". A Miniszterelnöki Hivatal kormány lenne a kormányban - fogalmazott.

Gyimesi József (Fidesz) néhány tárca elnevezését kifogásolta, Salamon László (Fidesz) pedig azzal nem értett egyet, hogy - álláspontja szerint - ágazati természetű minisztériummá válik a MeH.

Lendvai Ildikó - a felvetésekre reagálva - közölte: minden kormány maga alakítja ki a számára legkedvezőbb struktúrát. Úgy vélte: a gazdasági és a közlekedési tárca összevonásával nem csökken a közlekedésre fordított figyelem. A másik minisztériumi összevonásra utalva megjegyezte, hogy szerintük elérkezett az idő, amikor a vizet már környezeti értékként lehet kezelni. Lendvai Ildikó leszögezte: a változtatások nyomán a kormányzati összlétszám várhatóan csökkenni fog.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!