Hat év börtönbüntetésre ítélte első fokon a Fővárosi Bíróság Székely Zoltán volt kisgazda országgyűlési képviselőt. Székelyt kétrendbeli, hivatalos személy által kötelességszegéssel elkövetett vesztegetésben találták bűnösnek. A börtönbüntetés mellett tíz évre eltiltották a közügyek gyakorlásától is.
A bíró az indoklásban elmondta, hogy sem szavakkal, sem évekkel nem lehet kifejezni azt a kárt, amit tettével Székely Zoltán okozott az országnak. Székely ugyanis visszaélt a választók bizalmával. Befolyásával saját kicsinyes hasznára élt vissza. Mivel a bíró szerint még nem volt olyan per az országban, amikor egy országgyűlési képviselő ilyen nagyságrendű korrupciós ügybe keveredett volna, az ügy teljesen egyedi. A büntetőtanácsnak nem volt összehasonlítási alapja az ítélet meghozatalakor. Bár ekkora büntetést nem korrupciós ügyek miatt, hanem emberölésért szoktak kiszabni, nem lehet párhuzamba állítani ezeket a vétségeket. Itt nem egy-két embert sértett meg a vádlott, hanem az egész országot - mondta Varga Zoltán, a büntetőtanács elnöke.
Székely viszont azt mondta az ítélet utáni rögtönzött sajtótájékoztatóján: nem is gondolt arra, hogy ekkora büntetést kap. Szerinte ugyanis bizonyítékok nélkül ítélték el. "Elképesztő, ami itt ma történt. Álmomban sem gondoltam volna, hogy ilyen ítélet születik" - mondta. Úgy vélte, hogy összeesküvés áldozata, ami mögött befolyásos jobboldali poltikusok és magas rangú ügyészek állnak.
Székely Zoltán ezt megelőzően, az ítélethirdetés előtt, az utolsó szó jogán is tagadta a vád állításait. Szerinte semmi nem bizonyítja bűnösségét, mert a tanúvallomások nagy része ártatlanságát támasztotta alá, a szembesítések eredménytelennek bizonyultak.
A vád koronatanújának, Balla Dánielnek érdeke volt ellene vallani, tárgyi bizonyítékok nincsenek az ügyészség birtokában, a bizonyítékként kezelt videó- és hangfelvételek ugyanis Székely szerint nem bizonyítanak semmit. "Nem látható képfelvételek és nem hallható hangfelvételek a vád fő bizonyítékai" - mondta Székely. A leleplező hangfelvételek eleje és vége ráadásul furcsa körülmények között megsemmisült - tette hozzá.
Székely szerint a rendőrség jogellenesen nyomozott ellene, készítette a felvételeket, így azok emiatt sem vehetők figyelembe. A bíró az ítélet indoklásában elmondta, hogy törvényesen gyűjtött bizonyítékot Székely ellen a rendőrség. A vádlott korábban vitatta, hogy országgyűlési képviselő ellen mentelmi joga felfüggesztése nélkül lehetne adatokat gyűjteni. A bíró szerint azonban jogszerűen járt el a rendőrség akkor, amikor rögzítették azt a beszélgetést, ahol a vádlott és Balla Dániel vállalkozó a kenőpénzről tárgyaltak. Ahhoz, hogy egy képviselő ellen megfogalmazódhasson az alapos gyanú, aminek alapján mentelmi joga felfüggesztését lehet kérni, szükséges a titkos adatgyűjtés. Különben egyetlen, mentelmi joggal rendelkező személyt sem lehetne soha felelősségre vonni - mondta a bíró.
Varga Zoltán bíró közölte azt is, mindkét vádpontban elfogadták a vád tanúinak vallomásait. Ugyan mindkét vádpontban egy-egy tanú alapozta meg a vád állításait, a bíró szerint semmi oka sem volt arra, hogy megkérdőjelezze a tanúk szavahihetőségét. Mivel a hang- és képfelvételeket is bizonyítékként fogadta el a büntetőtanács - annak ellenére, hogy Székely azt kérte, ne vegyék figyelembe a törvénytelenül rögzített felvételeket - a bíróság bizonyítottnak talált minden vádpontot a volt kisgazda politikus esetében. A másodrendű vádlottat azonban a bíróság felmentette a befolyással üzérkedés vádja alól.
Az ügyész Székely Zoltán esetében súlyosbításért, a másodrendű Földvári Zsolt esetében pedig bűnösség megállapításáért fellebbezett. Székely és védője felmentését kérte, így a per a Legfelsőbb Bíróságon folytatódik.
Fotó: Barakonyi Szabolcs
Korábban: