A miniszterek közül Szabó János volt kisgazda honvédelmi miniszternek a számára kiszemelt lakás kényelmével volt problémája. Szabó Jánosnak ugyanis nem felelt meg a Gellért-hegyi luxuslakás, ezért nem költözött be oda. A tárca vezetője végül egy Árvácska utcai villát szemelt ki magának.
A miniszter közölte azt is, hogy a szolgálati lakásra nem azért jogosult, mert vidéken lakik - a főváros közvetlen közelében, Budakeszin él családjával -, hanem, mert jelenlegi otthona nem megfelelő.
Hír lett abból is, hogy Gógl Árpád leköszönő egészségügyi miniszter egy éven keresztül nem költözött ki tíz millió forintért felújított várbeli lakásából, igaz az Egészségügyi Minisztérium attól a naptól kezdve, amelyen megszűnt Gógl Árpád miniszteri megbízatása, nem fizetett a várbeli lakás bérléséért. A volt miniszter azt mondta, hogy azért maradt ott hónapokkal tovább, mert saját lakása felújítása rengeteget csúszott. Gógl előzőleg csupán három hónap türelmi időt kapott.
Államtitkári szinten is derültek ki lakásbérléssel kapcsolatos ügyek. Várhegyi Attilának, Mikes Évának, Kékkői Zoltánnak bérelt minisztériumuk ingatlant. Várhegyi, miután elköszönt a Nemzeti Kulturális és Örökség Minisztériumában betöltött pozíciójától, noha - állítása szerint - még egy fél évig járt volna neki, elköltözött a bérelt ingatlanból. Ezt követően a Fidesz segített lakást bérelni a szolnoki politikusnak 300 ezer forintért.
Mikes Évának megközelítőleg négyszázezer forintért bérelt a Miniszterelnöki Hivatal 3 szobás lakást. Az akkori államtitkár vagyonbevallásának juttatás rovatában nem számolt be a költségtérítésről.
Kékkői Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium volt politikai államtitkára is a tárcától kapott segítséget. Ő maga villányi lévén, Budapesten bérlet ingatlant, amit a minisztérium fizetett.
Az ingatlan bérlésére szóló juttatást nem csupán a vezető tisztviselők, de az összes képviselő is megkapta, amennyiben nem fővárosi. Az Országgyűlés Hivatala a képviselők részére lakást bérel Budapesten. A szállásköltség-térítés összege maximum 82500 forint lehet.
A vezetők elhelyezéséről egy 1997-es kormányrendelet intézkedik. A jogszabály kimondja: a Budapesten ingatlannal nem rendelkező állami vezetőknek hivatali lakást kell biztosítani, ha pedig erre nincs lehetőség térítésre jogosultak.
Ezeken túl volt két más jellegű ügy a lakásbérlésekkel kapcsolatban. Horváth Zsolt fideszes képviselő Kecskemét főterén, egy műemlék jellegűnek nyilvánított épületben, 114 négyzetméteres szociális bérlakásba költözött. Az egészségügyi tárca volt politikai államtitkára korábban ugyanabban a házban élt egy közel 50 négyzetméteres ingatlanban. Horváth Zsolt havonta 12 540 forintot fizetett a lakásért, a nem kedvezményes díj egynegyedét.
Dán János kisgazda képviselőt az ügyészség csalással vádolta, ám végül nem adta ki a mentelmi bizottság a képviselőt az igazságszolgáltatásnak. Róla az a hír jelent meg a sajtóban, hogy az Országgyűléstől kapott lakásbérleti támogatással visszaélt.
A kisgazda politikus az [origo]-nak annak idején azt mondta, hogy legfeljebb formaságokról lehet szó, nem vett fel pénzt törvénytelenül. A csalással és magánokirat-hamisítással gyanúsított képviselő állítólag két ingatlanbérleti üggyel kapcsolatban megtévesztette az Országgyűlés Gazdasági Hivatalát.
Tavaly év elején egy belügyminisztériumi rendelet kavart vihart. A BM ugyanis azt várta el dolgozóitól, hogy számlával igazolják a szerződést, azaz csak akkor kapták volna meg a munkahelyük által biztosított albérleti hozzájárulást, ha főbérlőjük a bérleti díjat áfás számlával igazolja. Kétséges volt azonban, hogy a főbérlők céget alapítanak vagy egyéni vállalkozóvá válnak azért, hogy a BM által közvetetten rájuk ruházott számlaadási kötelezettségnek megfeleljenek.
Korábban:
Pokorni: Deutsché a miniszteri lakások közül a legolcsóbb