Németh Zsolt azzal indokolta a rendkívüli ülés összehívását, hogy egy 2002-es kormányrendelettel szemben a miniszter nem hagyta meg még két hónapig helyén a nagykövetet, aki így - a diplomáciában szokásos - búcsúlátogatásra sem tudott időt fordítani az ország vezetőinél.
Mint ismert, a hazahívott Schmitt Pál indul ősszel a főpolgármesteri tisztségért, és ezért szeptemberi hatállyal lemondott nagyköveti pozíciójáról. Kovács László viszont még hamarabb visszahívta, mondván, ha a nagykövet napi nyolc órában a leendő remélt foglalkozását tanulja (ahogy Schmitt Pál nyilatkozta), akkor nem tud eleget tenni a jelenleginek.
Az előző miniszter, Martonyi János egyszer sem volt távol, ha meghívták bizottsági ülésre - jegyezte meg Németh Zsolt, aki Martonyi politikai államtitkára volt. Szerinte furcsa, hogy a mintegy 10 külügyi vezetőből egy sem ért rá.
Az SZDSZ támogatja a felvetett kérdés megvitatását, ám előre kellett volna időpontot egyeztetni a minisztériummal - mondta a bizottság alelnöke, Eörsi Mátyás, aki Némethet emlékeztetette arra, hogy már feltalálták a telefont. Szerinte Martonyi azért volt minden bizottsági meghallgatáson jelen, mert előre megbeszélték vele minden egyes alkalommal az időpontot. Eörsi arra kérte Némethet, hogy ne belpolitikai szkander céljára használja a rendkívüli ülést.
Rockenbauer Zoltán, alelnök szerint amennyiben kilenc bizottsági tag kezdeményezi a rendkívüli ülést, és a külügyér meghallgatását, azon jelen kellene lennie a külügyminiszternek, hogy tisztázza a vádat, amely szerint jogszabályellenesen cselekedett. Csapody Miklós, az MDF nevében azon tapasztalatáról szólt, amely szerint eddig a külügyi bizottságot inkább a külpolitika, mint a pártpolitika jellemezte, s szeretné - mondta -, ha ez így is maradna.
Ezután Németh Kovács bírálatával zárta az ülést, ám Eörsi közbe-közbe vágott, s nem hagyta végigmondani az elnök beszédét, mondván, az törvénytelen. Kovácsot várhatóan szerdán hallgatják meg.