Az Országgyűlés külügyi bizottságának szerdai ülésén meghallgatták Juhász Ferenc honvédelmi minisztert. A tárca vezetője több mint egy órás beszámolójában hangsúlyozta, hogy nem tervezik az előző kormány alatt elfogadott haderőről szóló stratégiai koncepció megváltoztatását, azt be fogják tartani.
A miniszter szólt a NATO-bővítéssel kapcsolatos magyar álláspontról is, szerinte nem terhelik a NATO-t az új tagjelölt államok, sőt a terror elleni küzdelemben hasznos társaink lesznek. Magyarország abban érdekelt, hogy a környező országok is felvételt nyerjenek, ugyanakkor a Balti államok NATO tagsága sem közömbös számunkra.
A NATO-nál maradva a miniszter sürgető lépésnek nevezte, hogy a vállalásaink eddigi 25 százalékos teljesítésén javítsunk. Szerinte újra kell gondolni a vállalásokat, mert olyan dolgokra is ígéretet tettünk, amelyekről már akkor tudni lehetett, hogy nem teljesíthetők. Tabajdi Csaba szocialista bizottsági tag szerint a NATO-n belül növekszik a feszültség az európai államok és az USA között a biztonságpolitikát illetően.
A Gripenekről szólva Juhász azt mondta, hogy ezek a gépek nem NATO-kompatibilisek néhány tagország szerint. Ő maga ugyan nem fejtette ki ellenérzését a gépekkel kapcsolatban, ám megjegyezte, hogy a Gripenekkel csupán 14 műrepülésre alkalmas gépünk lesz. A fegyverzet maga a beszerzési ár 40 százalékába kerül majd - mondta. A vadászgépek bérletének, illetve ellentételezésének megkezdődött vizsgálata - mondta Juhász, aki hozzátette, hogy a vadászrepülőket alkalmassá kell tenni NATO-kötelezettségek teljesítésére.
Németh Zsolt, a külügyi bizottság elnöke figyelmeztette a honvédelmi minisztert, hogy a gépek NATO-kompatibilitását nem kérdőjelezheti meg, hanem egységes álláspontot kell kialakítani; ez ugyanis nemzeti érdek.
A testület kérésére Juhász megígérte, hogy félévente vendége lesz a bizottságnak - állapodtak meg a meghallgatást követően.
Korábban: