Mindent törvényesen végzett a Defend - jelentette ki az [origo]-nak Csintalan Sándor a részben a bank tulajdonában lévő védelmi és magánnyomozó cég kormányváltást követően munkába állt vezetője, volt országgyűlési szocialista képviselő, aki szerint minden pénzintézet végeztet magánnyomozó irodákkal megfigyeléseket. A Defend tevékenységi körében szerepel a magánnyomozói is - mondta. Ezek a vizsgálatok a céggel kapcsolatban álló partnerekre terjedtek ki - mondta a vállalkozó, aki mindehhez hozzátette, hogy bevett gyakorlat, hogy a pénzintézetek ellenőriztetik majdani kapcsolatukat.
Ezzel szemben - úgy tudjuk - nem csupán üzleti partnereket, hanem magánszemélyeket (az MFB-nek nincsenek magánszemély partnerei, hiszen nem lakossági bank), sőt a bankkal soha kapcsolatban nem álló cégeket is figyeltetett az MFB. Információink szerint politikusok nem voltak a megfigyeltek között, ám informátorunk nem zárta ki, hogy a megbízók felkutatása során mégiscsak politikai vonulatra bukkanhatnak. A tv2 szerint Szakonyi Pétert, a Magyar Hírlap újságíróját is megfigyelték, hogy kiderítsék, honnan szerezte az MFB-ről szóló cikkeihez az információkat.
A banknál - tudomásunk szerint - olyan adatok is fellelhetők voltak, amelyek számukra nem hozzáférhető információs rendszerből származtak. Az új menedzsment talált a nemzetbiztonsági hivatal adatbázisából származó adatokat, valamint a "C' típusú átvizsgáláson átesett személyek adatai is közkézen forogtak. Emellett az APEH-től kikerült adótitkok, valamint kereskedelmi bankok bázisában tárolt adatok is megtalálhatóak voltak a pénzintézet széfjeiben. Úgy tudjuk, az adatok nagy része kikerült a banktól.
Emiatt a bank új vezetése az ORFK-hoz, a bizalmas iratok miatt pedig a Nemzetbiztonsági Hivatalhoz fordult bank-, adó-, állam-, és szolgálati titok megsértése miatt valamint jogosulatlan adatkezelés kapcsán.
Csintalan Sándort örömmel tölti el, hogy feljelentést tettek a megfigyelések miatt, hiszen szerinte legalább egy független szerv oszlathatja el a Defend Kft. körüli legendát, és azért is örül még a vizsgálatnak - mondta -, mert azt bizonyítja: az állam jó gazdája a közpénzeknek.
Pénteken a Defend Kft közleményt adott ki, amelyben arról tájékoztat, hogy "a cég hírnevét romboló, valótlan állítások kitalálóival szemben a szükséges jogi lépések megtételét" kezdeményezik. A "Defend Security Vagyonvédelmi Szolgáltató Kft. teljes tevékenységét - minden ellenkező híreszteléssel szemben - az ide vonatkozó hatályos jogszabályok, törvények betartásával és az ehhez szükséges hatósági engedélyek birtokában végezte és végzi. Törvénysértő magatartást sem a korábbiakban, sem az elkövetkezendő időkben nem folytatott, illetve nem folytat." - olvasható a közleményben.
Garamvölgyi László, az ORFK kommunikációs igazgatója azt közölte, hogy hétfőig eldöntik, megindítják-e a nyomozást az MFB feljelentése után. A Kormányzati Ellenőrzési Hivatalnál elzárkóztak a nyilatkozattól.