"Az embereket nem az érdekli, mi volt 20 évvel ezelőtt, hanem az, hogy a miniszterelnök demokratikus, hozzáértő, akarja és képes a javukat szolgálni, vagy sem" - vélekedett Medgyessy Péter vasárnap a Naptévének adott interjújában a kémelhárítói múltjával kapcsolatos politikai támadásokról szólva. Mint mondta: az őt ért támadások nem ingatták meg, sőt, inkább megerősítették benne az elszántságot, hogy végigvigye programját.
A kormányfő szerint a botrány azért nem a választási kampány idején robbant ki, mert az ellenzék rendkívül elbizakodott volt, nem gondolta, hogy elveszítheti a választásokat. Úgy vélte, hogy most viszont az ellenzék ideges, egyrészt a kormány kezdeti sikerei, másrészt pedig az elmúlt négy évben történtekkel kapcsolatban megindított vizsgálatok miatt.
"Ez a történet arról szól, hogyan lehet elterelni a figyelmét a magyar lakosságnak arról, ami szerintem mindannyiunk számára fontos" - jelentette ki a miniszterelnök. Hozzátette: ameddig valaki a régebbi múltról beszél, addig nem esik szó az elmúlt négy év történetéről, amivel kapcsolatban pedig igazán volna mit elszámolni.
Medgyessy Péter megismételte, hogy amit ő kémelhárító tisztként tett, az az ország érdekét szolgálta, és ezt kizárólag szakmai feladatnak tekintette. Megjegyezte, hogy ő akkor is hazájának tartotta ezt az országot. "Sokan vagyunk még ezzel így" - tette hozzá.
A nyilvánosságra került dokumentum forrását firtató kérdésre válaszolva a miniszterelnök kijelentette: nem hiszi, hogy a kormányoldalon bárkinek is érdekében állt volna a botrány kirobbantása. Mint mondta: szerinte nem fog újabb olyan dokumentum előkerülni a múltjával kapcsolatosan, amely megrázná a közvéleményt.
Úgy vélte, hogy az európai uniós országok vezetőit sem érdekli ez a botrány. Azt mondta: az unió azt várja el, hogy a magyar kormány a demokrácia és a piacgazdaság szabályait betartsa.
Az elmúlt négy év vitatott kormánydöntéseivel kapcsolatosan Medgyessy közölte, hogy a kormány a jogszabályok és az ügyészi, bírói függetlenség tiszteletben tartása mellett minden ügyet ki fog vizsgálni.
Az ügynöktörvény módosítására kitérve elmondta, hogy a kormány három elv alapján tette meg javaslatát. Eszerint a közéleti képviselők múltja legyen átlátható, zsarolhatóságuk elkerülése érdekében vallják be, ha a III-as főcsoportfőnökségnél tevékenykedtek, ne sérüljenek nemzetbiztonsági érdekek, a kisembereket pedig "hagyják békén", legyenek kutathatók a dokumentumok, de ne tegyék ki azokat közszemlére.
A miniszterelnök ellenzi, hogy egy politikusnak automatikusan le kelljen mondania csupán azért, mert hírszerző, vagy kémelhárító volt. Úgy vélte ugyanakkor, hogy ha egy közéleti szereplő a jövőben eltitkolja ezt, akkor távoznia kelljen posztjáról. A miniszterelnök ebben az értelemben közszereplőknek nevezte azokat, akik a parlament, illetve az államfő előtt tesznek esküt, valamint a polgármestereket.
Korábban: