Demszky Gábor kedden közölte: nincs értelme hozzányúlni ehhez a regionális beosztáshoz. Szerinte aki ezt felveti, azt kockáztatja, hogy Magyarország mintegy 100 milliárd forint nagyságrendű, Budapestre jutó uniós támogatástól esik el évente. Ismertetése szerint a belépéskor a rendelkezésre álló legfrissebb GDP-adatot nézik, tehát a 2000-es esztendőét, illetve az azt megelőző két év átlagát. A KSH adatai szerint Budapest az EU-átlaghoz viszonyítva 101 százalékon teljesít, míg Pest megye 40 százalékon. A régióra tehát az egy főre vetített GDP 78,1 százaléka jut. Ez az érték 1999-ben 75, 1998-ban pedig 71 százalék volt. A három év átlaga alapján tehát a központi régió továbbra is a 75 százalékos küszöb alatt marad. Közlése szerint, ha Magyarország lezárja a tárgyalásokat, és teljesíti az uniós feltételeket, akkor a központi régió hozzá fog jutni ehhez a támogatáshoz.
Demszky Gábor elmondta, a kormány azt tervezi, hogy 2006-ra teljességgel EU-konform régiókat alakít ki. Ennek az átalakításnak keretében kell majd olyan módon felülvizsgálni a regionális beosztást, hogy 2006 után is hozzájuthassanak a támogatáshoz. "Ez pedig úgy lehetséges, hogy a központi régiót megnagyobbítják" - tette hozzá. Demszky Gábor szerint Pest megye önállóan nem lenne életképes régió. Mindezt azzal indokolta, hogy az unión belül az egyes régiókban 2-3 millióan laknak, míg Pest megyében kevesebb, mint 1 millió ember él.
A Pest Megyei Közgyűlés elnökének hétfői nyilatkozata szerint megteremtődött a jogi feltétele annak, hogy helyi népszavazást írjanak ki a szétválásról. Ezzel kapcsolatban Demszky Gábor úgy vélekedett, erre nincs szükség, az ország érdeke a fontos, hogy az uniós csatlakozások nyugodt légkörben történjenek. Szerinte haladéktalanul változtatni kell a központi régió regionális fejlesztési tanácsának összetételén, ugyanis abban nem érvényesül a népképviselet elve, hiszen a 18 tagú testületből csak ketten képviselik Budapestet, négyen a megyét, egy ember a regionális idegenforgalmi bizottságot, 11-en pedig a kormányt. Azt is kifogásolta, hogy a szakminiszterek nem szakembereket, hanem Pest megyei politikusokat delegáltak ebbe a testületbe. Mint mondta, ezen első körben úgy kell változtatni, hogy ágazati szakemberek kerüljenek ezeknek a politikusoknak a helyére, illetve azt is meg kell vizsgálni, hogy nem szorul-e módosításra a tanács összetétele.