A vád szerint 1994-96-ban több, nehéz anyagi helyzetben lévő magyar nő a tengerentúlon szülte meg és adta örökbe gyermekét, amiért 1-8 ezer dollárt kapott. Az ügyleteket az Egyesült Államokból Gáti Marianna magyar származású amerikai-magyar állampolgár irányította, aki ellen Magyarországon nem indult eljárás.
Gáti Mariannával állt kapcsolatban jelen eljárás vádlottjai közül édesanyja, Rózsa Béláné, továbbá Czeizel Endre és tudományos titkára, Merhala Zoltán, akik az ügyészség szerint anyagi haszonszerzés céljából bűnsegédi magatartással segítették elő a jogellenes örökbeadásokat.
Csütörtökön Czeizel Endre azt mondta, hogy a vádbeli esetekről részben nem tudott, részben pedig nem külföldi örökbeadásról állapodott meg a kismamákkal, és kollégáit hibáztatta a történtekért.
"Sem bűnt, sem bűncselekményt nem követtem
el, és büszke vagyok
arra, hogy az örökbeadások révén 70
életet menthettem meg, illetve
70 meddő házaspárt segíthettem hozzá a
gyermekvállalás örömeihez" -
mondta a genetikus professzor. Czeizel Endre elmondta: a
krízishelyzetben lévő kismamák
önként jelentkeztek az általa vezetett
intézetben, és vállalták az
örökbeadást, ami ezekben az esetekben a
legkisebb rosszat jelentette. A professzor szerint a
vádban a tények tudatos elhallgatásával egy
előzetes koncepciót próbáltak meg igazolni.
Gáti Mariannával kapcsolatban Czeizel Endre úgy
fogalmazott: számos külföldi
együttműködés nagyon
gyümölcsöző volt, ezért ezúttal
sem gyanakodott.
"Sajnálom, hogy rossz emberismeretem miatt kapcsolatba léptem vele, és a nevemet mintegy védjegyként használhatta" - mondta Gáti Mariannáról az ügyben játszott szerepéről szólva a professzor.
Az örökbe adó, tettesi magatartással vádolt szülők közül egy vér szerinti apa arra hivatkozott: belesodródott az eseményekbe, úgy érezte, kész tények elé állítják, de az meg sem fordult a fejében, hogy törvénytelenséget követ el. Egy újszülöttjét Magyarországon örökbe adó asszony pedig azt mondta: nagyon megbánta tettét, családja - ahol 16-an vannak testvérek, de soha senkit nem adtak még csak állami gondozásba se - kitagadta a történtekért.
Az ügyhöz bírói szakban egyesítettek egy magyarországi, pénzért történő örökbeadást. Az ennek kapcsán bűnsegédi magatartással vádolt Körmendy-Ékes Judit, aki jelenleg az ORTT elnöke, az utolsó szó jogán kijelentette: semmit nem bánt meg, hiszen nem sértette senki érdekét. Az ügyészi vádban szereplő örökbeadóknak adott több százezer forintos költségtérítés kapcsán Körmendy-Ékes Judit leszögezte: senki nem tagadta, hogy így próbáltak segíteni nehéz anyagi helyzetben lévő családoknak, de az az ügyészi felvetés, hogy erről tételes elszámolást kellett volna vezetni, embertelen. "A mi meghurcoltatásunk már amúgy is jóvátehetetlen, ami még megvédhető, az a család, a gyermek érdeke" - mondta Körmendy-Ékes Judit.
Az ügyész korábbi perbeszédében minden vádlottnak felfüggesztett szabadságvesztést indítványozott, a védők ugyanakkor felmentést kértek.
A Fővárosi Bíróság július 24-re tűzte ki az elsőfokú ítélet kihirdetését.