Szeptemberre elkészül a kormány által meghirdetett üvegzseb-program tervezete, ami nyilvánossá teszi az állami szerződések részleteit, mondta az [origo]-nak Bárándy Péter igazságügy-miniszter. Bárándy szerint a szükséges jogszabály módosítások nem nagy terjedelműek, ráadásul a munkák már egy hónapja tartanak, így nagy valószínűséggel őszig lezárulhat a törvény összeállítása. "A jelenlegi kormányzatnak ez a program az egyik legfontosabb munkairánya" - fogalmazott a miniszter.
Bárándy szerint az üvegzseb-programhoz szükséges törvénymódosításoknak nem lesz visszamenőleges hatályuk, azaz nem teszik lehetővé a korábbi kormányzati szerződések közvetlen kivizsgálását. "Múltbeli magatartást nem bírálhatunk el új jogszabályok szerint, de alkotmányosan azonos megítélés alá eső szerződéseket vizsgálhatnak a kormányzati ellenőrzési szervek az új szabályozás alapján" - mondta az igazságügy-miniszter. A program az állami tulajdonú cégek, így például az MFB és a Magyar Posta szerződéseire is kiterjed majd.
A közpénzek elköltésének tisztaságát a program elfogadásáig egy kormányhatározat biztosítja, ami kimondja: amíg az új jogszabályok nem valósulnak meg, addig csak a kormány beleegyezésével, nemzetbiztonsági okokból lehet eltérni a közbeszerzéstől.
A program célja a korrupció visszaszorítása és a közpénzek elköltésének átláthatóvá tétele. Gál J. Zoltán kormányszóvivő pénteki sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, minden állampolgárnak joga van tudni, hogy az állam mire költi az adófizetők pénzét, ezért a kormány tájékoztatni kívánja őket erről.
Az üvegzseb-program napokban elkészült első tervezete szerint nyilvánosságra kell hozni minden olyan állami megrendelés részletét, amelyek egymillió forintnál többről szólnak. A törvény elszámoltatná az állammal szerződő magáncégeket is arról, hogy mire költötték a költségvetési pénzeket. Az állami megrendelések nyilvánosságra hozása nem minősülne többé gazdasági titoksértésnek.
A törvény elfogadása esetén nyilvánossá válik a közpénzből működő hivatalok és alapítványok gazdálkodása, illetve az állami vezetők, közhatalmat gyakorló és más közfeladatot ellátó személyek gazdasági tevékenységére vonatkozó adatok is közérdekűségük miatt.
A program elfogadása együtt járna az üzleti titokra vonatkozó törvények módosításával. A törvény kimondaná, hogy üzleti érdekekre hivatkozva közérdekű adatokat nem lehet eltitkolni. A közbeszerzési pályázaton induló jogi- és magánszemélyek nevét, pénzügyi ajánlatát és a pályázat teljesítésére vállalt határidejét is nyilvánosságra hoznák.
A programban szerepel a közbeszerzési törvény módosítása, az Állami Számvevőszék és a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal hatáskörének bővítése is.