Az MSZP javaslata értelmében - bár hetente ülésezne a parlament - csak kéthetente lenne szavazás a napirendről, az interpellációkról és a törvényjavaslatokról is. Ez azt jelentené, hogy az A héten, amikor szavazások is vannak, biztosítani kellene a határozatképességet, míg a B héten, amikor bár elhangzanának interpellációk, nem szavaznának semmiről, így nincs szükség határozatképes létszámra.
Az eddigi gyakorlat szerint mindig az adott plenáris ülésezési hét első napján szavaztak a képviselők a napirendről. Az interpellációkról pedig mindig azok elhangzása után szavazott a Ház. Az Orbán-kormány idején háromhetente ülésezett a parlament, és mindig kedden került sor a határozathozatalokra. Az MSZP javaslata szerint a jövőben csak minden második kedden szavaznának.
Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke, frakcióvezetője az [origo]-nak azt mondta: támogatják, hogy a határozathozatalokra - amikor a törvényekről, törvénymódosításokról, személyi javaslatokról döntenek - kéthetente kerüljön sor. Azonban úgy látják, célszerűbb lenne a napirendről és az interpellációkról továbbra is hetente szavazni. A napirendről Kuncze szerint azért kellene hetente szavazni, mert az eltéréshez 4/5-ös támogatottság kell, amit nehéz biztosítani. "Az interpellációk esetében pedig nem lehet, hogy az egyik héten elhangozzon, a másik héten pedig szavazzunk róla, amikor már senkiben sem friss az élmény. A házszabály csak azt rögzíti, hogy hetenként hangozzanak el interpellációk, de szerintünk akkor már célszerű szavazni is róluk" - állítja Kuncze.
Az MSZP elképzelését az ellenzék sem támogatja. A Fidesz és az MDF fő kifogása, hogy ezzel a módszerrel csak látszatülésezést lehet hetente folytatni, az érdemi munkára csak kéthetente kerülne sor.
Juhász Gábor, az MSZP frakcióvezető-helyettese az [origo]-nak a többi párt felvetésével kapcsolatban azt mondta: azt vállalták, hogy a választópolgárok minden héten értesülhetnek arról, miről folyik a vita a parlamentben. "Az érdemi munka nem a szavazás, hanem a vita a törvényjavaslatokról, amikor minden párt kifejti véleményét egy-egy kérdésről" - mondta Juhász. A kéthetenkénti határozathozatalokat a képviselő azzal indokolta, hogy ennyi idő alatt gyűlik össze elegendő mennyiségű javaslat, ami kitölt egy napot vagy délutánt.
Nem titkolt az MSZP-nek az a célja sem, hogy a képviselőknek csak kéthetente egy napot kelljen kötelezően a parlamentben tölteni - tette hozzá. A kormánypártok és az ellenzék létszáma közötti csekély különbség miatt ugyanis nagy terhet ró a pártokra a megfelelő létszám biztosítása. Előfordult például, hogy a szocialista képviselőket - akik egy külföldi ülésen vettek részt - repülővel kellett Magyarországra hozni egy fontos szavazás miatt.
Juhász szerint célszerű az is, hogy "egy-egy etapnak megfelelően" döntsenek a napirendről, vagyis miután a szocialista javaslat szerint két hét adna egy ülésezési ciklust, kéthetente szavaznának a napirendről.
Kapcsándi Dóra