Nyílt ülésen hallgatják meg Medgyessyt

Vágólapra másolva!
Pintér Sándor volt belügyminiszter a kormányfő múltját vizsgáló bizottság előtt kijelentette: minisztersége alatt egészen biztos, hogy nem vihették ki a Belügyminisztériumból Medgyessy Péter SZT tiszti kinevezéséről szóló papírokat. Ezzel kapcsolatban a fideszes Simicskó István közölte: a szocialisták holdudvaránál kellene körülnézni, hogy kinek állhatott érdekében megjelentetni a miniszterelnök múltjával kapcsolatos papírokat a Magyar Nemzetben. Medgyessy Péter azt kezdeményezte, hogy nyílt ülésen hallgassa meg a bizottság csütörtökön.
Vágólapra másolva!

Pintér Sándor, az Orbán-kormány belügyminisztere szerint a rendszerváltás idején tűnhettek el a Medgyessy Péter III/II-es megbízatásával kapcsolatos papírok. Ezzel kapcsolatban Simicskó István (Fidesz) azt mondta, hogy a "szocialisták holdudvaránál kellene körülnézni, hogy kinek állhatott érdekében megjelentetni azokat". Pintér közölte: minisztersége előtt nem készült jegyzőkönyv, hogy ki, mikor és miért tekintett bele a titkos iratokba, és pontosan ő volt az, aki kötelezővé tette a látogatók regisztrálását.

Ebből a nyilvántartásból már tegnap felidézték a bizottságban, hogy 2000-ben Pintér Sándor és Demeter Ervin, akkori titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter közösen meglátogatták a BM titkos irattárát. Pintér elmondta, hogy egy korábbi törvény alapján 2000-ben született egy kormányhatározat, melynek értelmében szétosztottak titkosszolgálati iratokat a Belügyminisztérium, a Történeti Hivatal és a Nemzetbiztonsági Hivatal között. Az akkori kormányrendelet kimondta, hogy a belügyminiszter és a titkosszolgálatokat felügyelő miniszter közösen irányítsák ezt a munkát, ezért látogattak 2000-ben együtt az irattárba. Ugyanakkor Pintér kijelentette, hogy életében nem járt abban a teremben, ahol a III/II-es tisztek iratait őrzik. Medgyessy SZT-tiszti múltjáról ő is csak a Magyar Nemzetből értesült.

Pintér megerősítette azt a hétfőn felmerült információt, hogy azoknak az SZT- tiszteknek az iratai, akik 1990 után is szolgálatban voltak, átkerültek a Nemzetbiztonsági Hivatalhoz. A korábban leszereltek papírjait a Belügyminisztériumban őrzik. Ez azért érdekes, mert Kiss Elemér, a Miniszterelnöki Hivatal vezetője a Nemzetbiztonsági Hivatalból küldött Medgyessy-aktát a bizottságnak. Ez azt jelentené, hogy Medgyessy Péter 1990 után is kémelhárító volt, vagy pedig a papírokat hanyagul kezelték. Pintér szerint nem kizárt, hogy utóbbiról van szó, hiszen egy-egy SZT tiszt papírjai öt példányban készültek, és ezek elkeveredhettek különböző helyekre. Pintér az iratok nagy tömegére utalva azt mondta, hogy csak az ő minisztersége alatt 3 km-nyi papírt vittek a Belügyminisztériumból a Történeti Hivatalba.

A bizottság egyik tagja az [origo] tudósítójának elmondta: az eddigi meghallgatásokból világosan kiderült, hogy anyagai voltak egy SZT tisztnek. Két dossziéja volt minden tisztnek - mondta a neve elhallgatását kérő bizottsági tag, aki azt nem árulta el, hogy Medgyessyről mennyi anyagot kaptak, megvan-e mindkét dosszié.

A bizottság kedd délután Pászti Tibor és Dömény Tamás, volt titkosszolgálati vezetőket hallgatja meg.

A kormánypárti képviselők arról is szerettek volna vitázni, hogy törvényesen megjelentethette-e a Magyar Nemzet Medgyessy kinevezéséről szóló dokumentumot. Simicskó István, a bizottság fideszes tagja szerint ennek vizsgálata elterelné a bizottság figyelmét, és ezt legfeljebb egy másik bizottság vizsgálhatná.

Medgyessy Péter miniszterelnök levélben azt kezdeményezte, hogy nyílt ülés keretében hallgassa meg a titkosszolgálati múltját vizsgáló parlamenti
bizottság csütörtökön.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!