A fővárosi fiatalok szerint a legsürgetőbb feladat a köztisztaság helyzetének javítása - derült ki a Budapesten és környékén élő 16-30 év közöttiek körében végzett, ezerfős minta alapján készült reprezentatív kutatásból. Budapest köztisztaságát az itt élő fiatalok 63 százaléka nem tartja kielégítőnek. A legtöbb kritika az aluljárók és a mellékutcák tisztaságát érte, ahol rengeteg a papírszemét és a kutyapiszok. A helyzet javítására legtöbben azt javasolták, hogy gyakrabban kellene takarítani, lomtalanítani a városban. Az aluljárókkal kapcsolatban az is kiderült: a fiatal nők 66 százaléka nem tartja őket biztonságosnak.
Ugyancsak erős bírálatot kapott az autó- és tömegközlekedés, a közbiztonság, a zajszennyezettség is. A közvilágítással többé-kevésbé elégedettek a fiatalok, a kulturális élet megítélése pedig kifejezetten kedvező.
A kutatás arra is kitért, hogy a megkérdezettek milyen arányban osztanák el saját adójukat a főváros életének javítására. A fővárosi és környéki fiatalok leginkább a közbiztonságra áldoznának. A második legnagyobb összeget a köztisztaság és a környezetvédelem kapná - derült ki a Studio Metropolitana Kht. kutatásából.
Komoly kritika érte a főváros vagyonbiztonságát is, az autótulajdonosok 50 százaléka nem érzi biztonságban autóját, de a betörőktől és a zsebtolvajoktól félők is sokan vannak.
A fiatalok a kulturális élettel a legelégedettebbek, a város kulturális életét a fiatalok 17 százaléka kitűnőnek, 48 százaléka jónak tartja. "Az egyéni véleményem az, hogy ha valaki pezsegni akar, az Budapesten pezseghet, méghozzá nem is keveset" - mondta az egyik megkérdezett fiatal.
A fiatalok 10-14 százaléka tervezi, hogy a következő 2-3 évben más városba (Budapestről az agglomerációba vagy más megyébe, illetve az agglomerációból a fővárosba vagy esetleg külföldre) költözik. A legjelentősebb elvándorlás Budapest külső kerületeiben várható, ahonnan az ott élők 12 százaléka, azaz 30 ezernél is több fiatal tervezi elhagyni a fővárost. A belső kerületekből inkább más kerületekbe, valószínűleg zöldövezeti kerületekbe, költöznének a fiatalok.
A Pesten élő külföldiek véleményéről is röviddel ezelőtt készült felmérés. A külföldiek valamivel kedvezőbbnek találták Budapest közbiztonságát, a legrosszabb véleménnyel a hivatalokról, az ügyintézőkről voltak. A főváros kulturális életét - a magyarokhoz hasonlóan - ők is igen jónak találták.