Vágólapra másolva!
Markó György, a Történeti Hivatal elnöke megerősítette, hogy hiányzik egy szabad demokrata kormánytag aktája a hivatal irattárából. Mécs Imre bizottsági elnök elismerte, hogy 1995-ben kiemelték az egyik szabad demokrata kormánytag kartonját, azonban a karton másolatát megtalálták. Ez alapján szerinte megállapítható, hogy az illető nem érintett. Markó szerint viszont a lapon csak annyi olvasható, hogy kinek a kartonja, illetve mikor és milyen célból vitték el.
Vágólapra másolva!

A Történeti Hivatal elnöke az Info Rádiónak adott nyilatkozatában egy fontos kérdésben alátámasztotta Demeter Ervin és Kövér László fideszes képviselők egy korábbi állítását. E szerint egy jelenlegi szabad demokrata kormánytagnak hiányik az aktája az irattárból. Kövér múlt pénteken állította, hogy legalább még két szocialista, illetve szabad demokrata kormánytag érintettségéről tud azok mellett, akik szerepelnek a Mécs-bizottság által készített ügynöklistán. (Ezen a listán két baloldali politikus, Medgyessy Péter és Fazakas Szabolcs neve olvasható).

Kövér szerint ugyanis 1995-ben kivitték az egyik SZDSZ-es kormánytag iratait a Belügyminisztérium irattárából. Ezek után meg kell kérdőjelezni az iratfeltáró bizottság működését - mondta.

Demeter Ervin, az Orbán-kormány polgári titkosszolgálatokat felügyelő minisztere szintén azt közölte, hogy a Mécs-bizottság rendelkezésére álló dokumentumok közül hiányzik egy szabad demokrata volt kormánytag érintettségét bizonyító iratcsomag.

Markó György csütörtökön a rádióműsorban azt mondta: a nyilvántartó karton helyén egy helyettesítő lap van. A hivatal elnöke szerint ezt a tényt megállapíthatták az állambiztonsági múltat vizsgáló bizottság azon tagjai is, akik a számukra előkészített iratokat vizsgálták. Markó az MTI-nek azt mondta: a helyettesítő lapocskából csak az derül ki, hogy kinek a kartonja, illetve mikor és milyen célból vitték el. A távol lévő iratról Markó György elmondta: ez nem egy dosszié, csupán egy hálózati karton. Ilyet nemcsak az ügynökökről, de a beszervezni tervezett, illetve a célszemélyekről is állított ki a III-as csoportfőnökség. "A helyettesítő lapocskából az derül ki, hogy az iratot 1995-ben emelték ki azért, hogy egy parlamenti képviselő átvilágítása céljából átadják az ügynökbíráknak. Többet nem mondhatok, mert akkor államtitkot, illetve személyiségi jogot sértenék. Arról pedig, hogy megérkezett-e a rendeltetési helyére a karton, nincs tudomásom" - mondta az elnök.

Az említett irat nem érkezett meg az átvilágítóbírákhoz - jelentette ki Gondos Imre, az átvilágítóbírák soros elnöke. Arra a kérdésre, hogy honnan tudja, hogy kinek az aktájáról van szó, azt felelte, hogy ki lehet következtetni. Nagyon szigorú szabályai vannak az iratok kivételére és szállítására, minden mozzanatot több helyen kell iktatni, tehát nem lehet nyomtalanul eltüntetni dokumentumokat - mondta Gondos Imre, aki hozzátette: eredetiben tíz személyről kaptunk dokumentumokat a Történeti Hivataltól, amelyeket mind visszaadtunk, 1997-től pedig csak hivatalos másolatok kerülhetnek ki a hivatalból.

Az átvilágító bírák soros elnöke nyilatkozatával kapcsolatban a Legfelsőbb Bíróság azt közölte, hogy a befejezett ügyek iratait minden esetben visszaküldik az elsőfokú bíróságnak, az pedig teljességgel valószínűtlen, hogy 5-7 évig húzódjon egy átvilágítási ügy. Gondos Imre csütörtöki nyilatkozatában kitért arra, hogy az átvilágításokkal kapcsolatban egy irat még a Legfelsőbb Bíróságon van - írja az MTI. A hírügynökség úgy tudja, a Legfelsőbb Bíróság nem foglalkozott kormánytagot érintő átvilágítási üggyel.

Mécs Imre az [origo] kérdésére elismerte, hogy valóban egy helyettesítő lap van az eredeti karton helyén, ám mint mondta, a lap az eredeti karton másolata. A lapon az áll, hogy az eredeti példányt az átvilágítóbírákhoz vitték. Mécs ezért kérte, hogy az átvilágítóbírák által visszaadott dokumentumokat is nézzék át a Történeti Hivatal munkatársai. "Ki kell nyomozni, hol van az eredeti karton, de ez ügyben a Történeti Hivatalnak kell intézkednie" - mondta Mécs. Hozzátette: a másolatot megtekintették, és az alapján egyértelműen ki tudták zárni az illető politikust az érintettek köréből.

Múlt pénteken az [origo] által megkérdezett kormánypárti politikusok még hazugságnak nevezték Kövér és Demeter állításait, nem kívántak érdemben reagálni. Mécs Imre, a bizottság SZDSZ-es elnöke az [origo]-nak akkor azt mondta: olyan volt Kövér László sajtótájékoztatójának hangneme, hogy nem tud arra reagálni. "Majd ha tisztességes hangnemben jelenik meg egy nyilatkozat, akkor reagálok" - közölte Mécs, aki azt kifogásolta, hogy Kövér "hányingert keltőnek" minősítette Tóth Károly MSZP-s bizottsági tag egyik nyilatkozatát.

Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke Kövér bejelentése után az [origo]-nak azt mondta: "Kövér László azt hazudik, amit akar. Az ügy nem létezik." Kuncze azt is mondta, hogy nincs tudomása SZDSZ-es kormánytag esetleges érintettségéről, és szerinte Kövérnek sem lehet.

Mécs Imre azt is elmondta, hogy még nem érkeztek meg a hivataloktól a kért anonimizált dokumentumok, így még nem tudták kiküldeni az érintetteknek a meghívókat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!