Évek óta vissza-visszatérő kritika hangzik el a kisebbségek képviseletének, a romák helyzetének, valamint a médiaügyeknek a kérdésében, akárcsak a gazdaság és a verseny témájában. A most készülő országjelentés sokkal kedvezőbb lehet - mondta Medgyessy Péter az olaszországi Cernobbióban rendezett hétvégi nemzetközi gazdasági konferencián a készülő országjelentés kapcsán. A miniszterelnök szerint az előzőeknél sokkal kevesebb lesz benne a kritikai elem, mert sikerült valóban megoldani azokat a problémákat, amelyeket az EU rendre felvetett.
Medgyessy Péter az európai uniós csatlakozás néhány fontosabb gyakorlati kérdéséről beszélegetett Romano Prodival, az európai bizottság elnökével. Prodi szerint ha az írek egy második népszavazáson is nemet mondanának a nizzai megállapodásra, az rendkívül súlyos csapást jelentene, amit nem lehetne figyelmen kívül hagyni. "Remélem azonban, hogy Írország tisztában van döntésének súlyával, azzal, hogy a szavazás eredménye nemcsak Írország, hanem mindenki számára nagyon nagy jelentőségű." - mondta.
Medgyessy Péter felszólalt a konferencián. "Az Európai Unió bővítésével nem csupán a csatlakozó közép-európai államok nyernek, hanem a szervezet egésze is" - mondta. Szembe kell nézni azzal - mondta Medgyessy -, hogy a magyarországi bérek emelkedése hátrányokkal is jár majd a versenyképesség szempontjából. Ezt ellensúlyozni kell a kutatásfejlesztéssel, az oktatás színvonalának emelésével, valamint olyan ifrastrukturális beruházásokkal, amelyek biztosítják, hogy az eddig kívül rekedt térségek is bekerülhessenek az ország vérkeringésébe.
Elmondta, hogy a jövendő unióban tizenöt ország helyett huszonöt foglal majd helyet, ha nem egyszerűsítik a bürokráciát, évekig is eltarthat, amíg valaki hozzájut egy-egy támogatáshoz. Medgyessy ezért azt javasolta: maradjon a bizottság hatáskörében az EU költségvetésének a tervezése, akárcsak az ellenőrzés feladata, viszont nemzeti intézmények dönthessenek arról, hogy az uniós forrásokat miként juttatják el gyorsan és hatékonyan a megfelelő helyre.
A kormányfő találkozott Amr Musszával, az Arab Liga főtitkárával, akivel arról beszéltek, hogy milyen szerepet vállalhatnának az arab befektetők Magyarországon. Amr Mussza elfogadta a Magyarországra szóló, meghívást. Vele együtt arab befektetői csoport is érkezik Budapestre.