Felemeljük a lakásépítési kedvezmény összegét, s megelőlegezzük a két gyermek után járó támogatást.
A lakásépítési kedvezmény, ismertebb nevén szociálpolitikai támogatás összege 1995 óta változatlan. A robbanásszerűen növekvő lakásárak mellett e támogatás ma már csak töredékét éri a hét évvel ezelőttinek. Ez is szerepet játszott abban, hogy a lakáshitelek állami támogatása ellenére az elmúlt években jelentősen csökkent a lakásépítők között a gyermekes családok aránya.
A gyermekes családok otthonteremtési esélyének javítása érdekében a kormány két lépcsőben - az idén és 2004-ben - jelentősen emeli a közvetlen, vissza nem térítendő állami támogatás összegét. A támogatás mértéke 2002. decembertől gyermekenként 500 ezer Ft, a második és a harmadik gyermek után 1,1-1,1 millió Ft. Ez az összeg hitelfelvételkor saját erőként használható fel.
Annak érdekében, hogy a fiatalok már saját, önálló otthonukban vállalkozhassanak gyermekszülésre és nevelhessék fel gyermekeiket a kormány decembertől ismét megelőlegezi két gyermek után a lakásépítési kedvezményt. Így azok a fiatal, még gyermektelen házasok, akik meghatározott időn belül vállalják két gyermek megszületését, otthonteremtésükhöz szintén igénybe vehetik majd az 1,6 millió forintos támogatást.
Egy hetes fizetett születési szabadságot biztosítunk az újszülött gyermekek édesapjának.
Legyen közös családi öröm a kisbaba érkezése. A Munka Törvénykönyve módosításával december 1-jétől biztosítjuk, hogy az újszülött gyermek édesapja, gyermeke kéthónapos koráig 5 munkanap pótszabadságra legyen jogosult, s így családjával tölthesse az első napokat.
Az unokáját gondozó nagyszülő a nyugdíj mellett is jogosult lesz a GYES-re.
Ma csupán elvi lehetősége adott annak, hogy a nagyszülő is igénybe vehesse a GYES-t. A jelenlegi szabályok szerint ugyanis választania kell a GYES vagy a nyugdíj összege között, így legfeljebb a mindenfajta jövedelem nélküli nagymamák számára ad lehetőséget unokájuk gondozására. December 1-jétől lehetővé tesszük, hogy a nagyszülők nyugdíjuk változatlan folyósítása mellett is jogosulttá váljanak a GYES-re. Ez az intézkedés a mainál nagyobb választási lehetőséget biztosít az édesanyáknak a munkavállalás és a gyermeknevelés között, kiegészítő jövedelmet nyújt a nyugdíjas nagyszülőknek, és a gyermekek továbbra is a számukra legjobb körülmények között, a családban nevelkedhetnek.
Az országos múzeumok diáklátogatói számára a jövőben ingyenes lesz a vasúti utazás.
A kormány ezzel a döntésével is elő kívánja segíteni, hogy az ország különböző részén élő diákok megismerhessék hazájuk nemzeti kultúráját, történelmét. Október 1-től az iskolai diákcsoportok múzeumlátogatás esetén ingyen utazhatnak a MÁV és a GYSEV vonalain.
5 000 rászoruló gyermek egyhetes ingyenes üdülésen vehet részt a téli szünidőben.
A kormány mintegy százmillió forintos támogatással biztosítja, hogy a nehéz körülmények között élő, hátrányos helyzetű gyerekek is részesülhessenek a gondtalan kikapcsolódás élményében.
Minden végzős középiskolásnak, aki sikeres számítógép-kezelői alapvizsgát tesz, kifizetjük a vizsgadíját.
A döntés eredményeként a diákok európai szinten is versenyképes informatikai tudással hagyhatják el a középiskolát.
Külön támogatást biztosítunk a hátrányos helyzetű kistérségek felzárkóztatásához.
Ma éppen a leghátrányosabb helyzetű kistérségek, települések maradnak ki a különböző felzárkóztató programokból, mivel nem tudják biztosítani a pályázatokon való induláshoz szükséges önerőt sem. A kormány november 1-jével egy milliárd forintos alaptőkével létrehozza a Kistérségi Támogatási Alapot, amely a leghátrányosabb helyzetű kistérségek számára is lehetővé teszi a fejlődésük megindulásához szükséges programokban való részvételt, a pályázatokon való indulást.
Minden településen megteremtjük a számítógép és az Internet közösségi hozzáférésének lehetőségét.
Napjainkban mintegy 1 000 település nem rendelkezik sem számítógéppel, sem Internet eléréssel. A program ezeken a településeken biztosít valamilyen közösségi térben (könyvtár, önkormányzat) 1-2 számítógépet és Internet hozzáférést. A programhoz szorosan kapcsolódik az ország valamennyi településén az Internet-csatlakozást lehetővé tévő végpontok kiépítése, az ezt biztosító szolgáltatók közbeszerzés útján történő kiválasztása.
1 000 új távmunkahelyet hozunk létre.
A munkáltatóknak kínált kedvezményekkel, a munkavállalók támogatásával kívánjuk elősegíteni új, korszerű távmunkahelyek létrejöttét. A munkavállalásnak ez az új formája lehetőséget teremt a kisebb településeken élők és a fogyatékosok foglalkoztatására.
Az önkormányzatok tulajdonába adjuk a használaton kívüli laktanyákat.
A kormány a tulajdonában lévő használaton kívüli ingatlanokat, laktanyákat az év végéig térítésmentesen a közigazgatásilag illetékes önkormányzatok tulajdonába adja, amennyiben vállalják azok ipar- és területfejlesztési, foglalkoztatási, szociális vagy ifjúsági célokra történő hasznosítását.
Kiszabadítjuk az agrártermelőket az adósságcsapdából.
November elejétől 60 milliárd forint felhasználásával a kormány megkezdi az elmúlt évek piaci és természeti katasztrófái következtében eladósodott agrártermelők hiteltartozásainak rendezését. Ennek első lépéseként visszafizeti a nehéz helyzetben lévő gazdálkodók éven belüli hiteleinek egy részét. Az idei súlyos fagy- és aszálykárt elszenvedett termelők az adósságaik átvállalásánál is elsőbbséget élveznek.
A kormány további egy milliárd forinttal segíti a mikro- és kisvállalkozások fejlődését.
A Mikrohitel Alap, amelynek 50 %-át a magyar állam, 50 %-át pedig az EU adja lényegében teljesen kimerült. A hazai kisvállalkozók között legnépszerűbb mikrohitel forrásának bővítése további segítséget nyújt e vállalkozói kör megerősödéséhez, versenyképességének javulásához.