Elkészült a Nemzeti Fejlesztési Terv stratégiájának első változata, melyet a kormány megtárgyalt, és ma nyilvánosságra hozott. A kormányszóvivő hétfőn elmondta, hogy október 15-ig társadalmi vitára bocsátják a tervezetet, majd december 31-ig véglegesíteniük kell a dokumentumot.
A tervben 1200-1500 milliárd forintnyi fejlesztés szerepel 2004-2006-ra előirányozva. Az összegből körülbelül 750 milliárd forint külső vagy európai uniós forrásból érkezik. Ennek egy részének - 500 milliárd forintnyi strukturális alapnak - a sorsáról itthon döntenek, míg a fennmaradó 250 milliárdnyi kohéziós alapról az EU-szempontrendszer alapján.
A tervben öt fő program szerepel. A humánprogramhoz tartozik az oktatás, a továbbképzés, valamint oktatási intézmények fejlesztése, illetve ez utóbbiak rekonstrukciója. A gazdasági versenyképesség programja a kis- és középvállakozások segítését tartalmazza. A harmadik főbb program az agrárium és a vidék fejlesztése. A negyedik program a környezetvédelmi és infrastrukturális beruházásoké, ahol a közlekedési infrastruktúra mellett a hulladékgazdálkodás, a szennyvízkezelés és az épített környezet javítása, megóvása szerepel. Az ötödik program a regionális fejlesztéseket tartalmazza.
Az előirányzott összegeket pályázatok útján lehet majd elnyerni, amelyek elkészítéséhez segítséget nyújtó tanácsadói hálózatot kívánnak felállítani. A Nemzeti Fejlesztési Terv első szakasza a 2004-2006 közötti időszakra vonatkozik, de tartalmaz a 2007-2013 közötti EU-költségvetési időszakra is utalásokat.
A kormány által már elfogadott Nemzeti Fejlesztési Tervről (NFT) széles körű társadalmi vitát kezdeményeznek, hogy felmérjék a valós igényeket a különböző programokra, és hogy elérjék a jövőbeli lehetséges pályázókat. A vita lezárásának határideje október 15.
Az NFT elkészültét bejelentő Baráth Etele, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára elmondta, meg kívánják teremteni a politikai konszenzust is a tervről, ennek keretében a héten a dokumentumot bemutatják a parlamenti pártok frakcióvezetőinek. A politikai államtitkár tájékoztatása szerint egy év elmaradt munkáját kellett behozniuk az NFT elkészítésével. A felhasználható pénzeszközökkel kapcsolatban Baráth Etele elmondta, hogy az összegek várhatóan még nőnek, de jelentősebb lesz a belső átrendeződés a kohéziós alap javára.