Németh Zsolt fideszes képviselő parlamenti interpellációjában arra hívta fel Magyar Bálint oktatási miniszter figyelmét, hogy a határontúli magyar diákok évek óta, rendszeresen kijátsszák a magyar államot. Szerinte éppen ellenkező hatást értek el azzal, hogy kiemelten támogatták a Magyarországon tanuló határontúli, magyar anyanyelvű diákokat.
Ennek a támogatási rendszernek Németh szerint az lett volna a célja, hogy a magasan képzett magyar nemzetiségű fiatalok az iskola elvégzése után visszatérjenek hazájukba. E helyett tömegesen Magyarországon telepedtek le a határontúli magyar fiatalok, miután befejezték tanulmányaikat és felvették a magas állami támogatást.
Ráadásul Németh szerint az utóbbi években már nem csak az egyetemeken, főiskolákon tanulnak nagy számban a határontúli - elsősorban az erdélyi - fiatalok. Sokan gimnáziumba, általános iskolába is átjárnak a határ túloldalára. Ebben az iskolák is érdekeltek, mert támogatást a kvótarendszer alapján, vagyis az intézményben tanulók száma után kapnak. Mivel egyre kevesebb gyerek születik az országban, az erdélyi gyerekekkel könnyen feltölthetik a létszámot.
Magyar Bálint oktatási miniszter válaszában elismerte, hogy sokan kijátsszák a támogatásokat. A minisztérium ezért megszüntette a határontúliaknak járó ösztöndíjat, így a diákok már nem kaphatnak állami juttatásokat, ösztöndíjat, ingyenes kollégiumi ellátást. Fizetnie kell az oktatásért, még annak is, aki Magyarországon érettségizett. Az általános és középiskolák a nem magyar állampolgárságú tanulók után pedig nem kaphatnak támogatást, kivéve, ha a diák szüleivel együtt lakik Magyarországon.
Németh Zsolt a legtöbb kérdésben egyet értett Magyarral, de szerinte továbbra sincs megfelelően szabályozva a kérdés, és nincsenek kidolgozva a szankciók sem. Az ellenzéki politikus ezért nem, az Országgyűlés többsége azonban elfogadta a miniszter válaszát.