Keddtől a Fidesztől függetlenül szavaz az MDF

Vágólapra másolva!
Első alkalommal fordult elő, hogy az MDF szavazatain múlott egy kormányindítvány elfogadása. Kedden többször szavazott együtt az MDF a kormánnyal, mint a Fidesszel. Mostanáig a Fidesz szavazási útmutatóját használták az MDF-esek, Herényi Károly frakcióvezető megválasztásával azonban saját jogon dönt a frakció.
Vágólapra másolva!

Kedden délig 8 esetben fordult elő, hogy az MDF frakciója nem úgy szavazott, mint a Fidesz. Ez azt jelenti, hogy több alkalommal szavazott együtt a kormánypártokkal, mint szövetségesével. A szavazások egy része jelentéktelen ügyekben történt, de volt olyan eset is, amikor érdemi kérdésben MDF-es képviselők szavazatán múlott az eredmény.

Herényi Károly, az MDF néhány napja megválasztott frakcióvezetője az [origo]-nak elmondta, hogy mostanáig a Fidesz szavazási útmutatóját használták az MDF-es képviselők is a parlamenti szavazáskor. "Mától ez másképp lesz" - mondta Herényi, mert megválasztásával új kommunikációs stratégiába kezdett a frakció. A képviselőcsoport előző vezetője, Balsai István azért mondott le, mert szorosabb kapcsolatot akart ápolni a Fideszszel, mint a párt képviselőinek többsége.

Először 9 óra 49 perckor, a foglalkoztatási törvény módosításának részletes vitára bocsátásáról szavaztak a képviselők. Ennél a szavazásnál a Fidesz tartózkodott, az MDF a kormánypártokkal közösen azonban igennel szavazott.

Ennél meglepőbb, hogy az MDF az uniós alkotmánymódosítás részletes vitára bocsátásakor is ugyanígy járt el. A Fidesz - ahogy az a négypárti egyeztetéseken történtek után várható volt - nemmel szavazott, az MDF azonban támogatta a javaslatot (tizenöten igennel szavaztak, négyen tartózkodtak).

Hasonlóan járt el az MDF a legnagyobb horderejű ügyben, a költségvetés esetében is (itt a részletes vitára bocsátásról kellett szavazni). A Fidesz két kivétellel nemmel szavazott, az MDF-frakció többsége azonban tartózkodott (öten szavaztak közülük nemmel). Ez különösen meglepő, miután tegnap Herényi Károly frakcióvezető éles kritikával illette a kormánypártokat, amiért túl kevés időt hagynak a büdzsé részletes vitájára. Herényi a szavazás után az [origo-nak azt mondta, hogy azért tartózkodtak, mert a parlamenti vita idején el tudják majd mondani javaslataikat és kifogásaikat, ezért nem akarták megakadályozni a vita lehetőségét.

A hulladékgazdálkodási tervről szóló szavazások során esett meg, hogy az MDF segítségével ment át a javaslat. A törvény végszavazása előtt ugyanis még a környezetvédelmi miniszter három kapcsolódó módosító indítványáról szavazott a Ház. Kilenc szocialista képviselő - köztük érdekes módon Baja Ferenc, aki a Horn-kormányban töltötte be a környezetvédelmi miniszteri posztot - nemmel szavazott az indítványra, így a javaslat sikeréhez arra volt szükség, hogy négy MDF-es képviselő (köztük Herényi frakcióvezető) igennel szavazzon. A javaslat végül 176:173 arányban ment át, azaz a négy MDF-es szavazat nélkül elbukott volna. A törvény végszavazásánál aztán már az egész MDF-frakció igennel voksolt, míg a Fidesz természetesen nemmel.

Ezt követően a bűnüldöző szervek nemzetközi együttműködéséről szóló törvény módosító indítványairól döntött a Ház. A kormány által támogatott módosítókat itt minden frakció elfogadta. Volt azonban két fideszes javaslat (Kontrát Károly volt belügyi államtitkár és Kovács Zoltán pápai polgármester indítványa), amelyeket a kormány nem támogatott, így ezekről külön szavaztak. Az MDF az egyik javaslatot támogatta, a másikat azonban nem. Végül egyik javaslat sem ment át.

Az egészsügéügyi és társadalombiztosítási tárgyú törvénymódosításokról megint csak az MDF szavazott igennel és a Fidesz nemmel. Ebben bizonyára szerepet játszik az is, hogy Csáky András, az MDF egészségügyi szakértőjének javaslatait részben támogatta a kormány is, fideszes javaslatokat azonban nem.

A miniszterek feladat- és hatásköréről szóló törvényről két szavazás: külön kellett szavazni a kétharmados többséget és az egyszerű többséget igénylő részről. Az MDF-képviselőcsoport többsége mindkét esetben igennel szavazott, igaz, a kétharmados rész sikeréhez még ez sem volt elég, hiszen a kétharmados indítványok sikerét a Fidesz - számarányából következően - egyedül is meg tudja akadályozni (ezeknél a szavazásoknál a Fidesz tartózkodott).

A délelőtt hátralévő részében az ORTT és a Magyar Rádió jelentéseiről szóló szavazáson a Fidesz és az MDF már végig együtt szavazott. Szintén nemmel szavazott az MDF a kormány interpellációs válaszaira is.

Herényi Károly szerint nem meglepő, hogy több kormánypárti indítványt is támogattak, "mert a képviselőknek az ésszerűség alapján kell szavazniuk". A miniszterek hatásköréről szóló törvény megváltoztatását például azért támogatták, mert szerinte ez a mindenkori kormány belügye.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!