A négy parlamenti pártnak három fontos kérdésben sikerült megegyeznie, melyek közös elfogadása Magyarország Európai Uniós csatlakozásához szükséges. A három elfogadott pontból kettő az alkotmány módosítására, egy pedig a magyar csatlakozásról szóló népszavazásra vonatkozik.
Az alkotmányt csak a képviselők 2/3-os támogatásával lehet módosítani, ezért mindenképpen meg kellett egyeznie a kormánynak az ellenzékkel. Megegyeztek abban, hogy az alkotmányban az szerepel majd, hogy Magyarország bizonyos jogokat együtt gyakorol majd az Európai Unióval, és egyes EU-intézmények pedig önállóan is gyakorolhatnak bizonyos hatásköröket Magyarországon. A kormány eredeti terve szerint általában szerepelt volna a szövegben, hogy átenged hatásköröket Magyarország az EU-nak. Szájer József, a Fidesz részéről tárgyaló képviselő szerint a különbség jelentős.
A kormány és a parlament viszonyát rögzítő alkotmánymódosítás szövegéről már tegnap megegyeztek a pártok. Az ellenzék nyomására a szövegbe határozottabb formában, nem feltételes, hanem kijelentő módban került bele az Országgyűlés ellenőrzési jogköre, és a kormánynak nem egyes bizottságokat, hanem a teljes Országgyűlést kell tájékoztatnia munkájáról. A konkrét jogköröket egy külön kétharmados törvényben rendezik.
A két alkotmánymódosító indítványt a pártok közösen terjesztik a parlament elé.
Az EU-csatlakozásról szóló népszavazásról megállapodtak a pártok, hogy ügydöntő lesz, így az ott hozott döntést a kormánynak kötelező lesz figyelembe vennie. A kérdés pontos szövegéről és a népszavazás időpontjáról még hétfőn egyeztetnek a pártok, az EU-nagybizottság ülésén.