Tizenöt százalékkal drágább Gripenek

Vágólapra másolva!
A Magyar Honvédség 14 úgynevezett öszvér Gripent kap Svédországtól, amelyek a hagyományos és a legmodernebb gépek ismérveit ötvözik. Ezek a képességek 15 százalékkal növelik az eredeti szerződésben szereplő 108 milliárd forintos bérleti díjat.
Vágólapra másolva!

15,2 százalékkal növelné meg a Gripenek 108 milliárd forintos bérleti díját a vadászrepülőgépek légi utántöltési képességének és a precíziós fegyverek célba juttatási kapacitásának megteremtése - értesült az MTI honvédelmi minisztériumi forrásból.

A szaktárcától származó legfrissebb értesülések szerint a svéd ajánlat megfelel a minisztérium vezetése által sokszor kinyilvánított elvárásnak, amely szerint a többletköltségek 10-15 százaléknál nagyobb mértékben nem haladhatják meg az eredeti szerződésben szereplő árat.

A svéd ajánlat szerint a 14 vadászrepülőgép mindegyike rendelkezik majd az elvárt módosításokkal: légi úton utántölthetőek lesznek, és precíziós fegyvereket is képesek lesznek célba juttatni az úgynevezett öszvér gépek.

A Honvédelmi Minisztérium illetékesei hétfőn reggel ismerték meg a hivatalos választ. A dokumentumot tanulmányozni kezdték, és az ajánlattal a hét folyamán a kormány is foglalkozik.

A Honvédelmi Minisztériumban augusztus végén jelentették be, hogy megvizsgálják a modernebb Gripen vadászrepülőgépek beszerzésének lehetőségét. Ezután egy szeptember eleji svédországi tanácskozáson a szaktárca képviselői felvetették, hogy néhány pontban módosítani szeretnének a szerződésen, és a kifizetés ütemezésén is változtatni akarnak.

A módosítások fontosságát azzal indokolták, hogy a következő években a jelenlegihez képest egészen más harcászati képességekkel kell rendelkeznie egy NATO-ország légierejének, ezekhez pedig szükség lehet a légi utántöltési lehetőségre és a precíziós fegyverek célba juttatási kapacitására.

A svédek pénteken igent mondtak a bérleti szerződés kifizetésének átütemezésére. Így 2003-ban az eredeti bérleti szerződés szerinti 35 milliárd forint helyett csak 11,8 milliárdot kell kifizetnie a tárcának.

Simicskó István, a Fidesz biztonságpolitikai kabinetjének vezetője az MTI-nek nyilatkozva úgy vélekedett, hogy nincsen szükség "földkörüli pályára állítható, levegőben utántölthető luxus Gripenekre". Hozzátette: az Orbán-kormány által megkötött szerződés célja az volt, hogy a magyar légtér védelme hatékonyabb legyen, ez pedig az eredeti szerződésben szereplő, NATO-kompatibilis Gripenekkel is megoldható. A politikus kiemelte azt is, hogy a NATO számára nem ezen képességek megteremtésében van hiány, a Magyar Honvédségnek inkább olyan más harcászati képességeket kell kialakítania, amelyekkel segíteni tudja a szövetséget.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!