Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az alkotmányban meghatározott jogszabályi hierarchia alkotmányos rendjét és a jogalkotási törvényben foglaltakat is sérti a rendelet mellékletének az a szövegrésze, amely szerint a jelölő szervezet emblémája legfeljebb 20 milliméter átmérőjű körben jelenhet meg a szavazólapon.
A határozat szerint a szavazólapok adattartalma kialakításához, az adattartalom megjelenítéséhez elegendőek a választási eljárásról szóló törvény idevágó előírásai. Ezzel összefüggésben szükségtelen volt további - rendeleti szintű - szabályozás, és erre vonatkozóan nem is kapott felhatalmazást a belügyminiszter. A választási eljárásról szóló törvény értelmében a szavazólapok adattartalmának jóváhagyására pedig a területi választási bizottság jogosult - írta az MTI.
A rendelet azokat a pártokat - például a Fideszt és az SZDSZ - és jelölő szervezetek érintette hátrányosan, melyeknek négyszögletű a logója és a határozat értelmében csak az eredetinél és a többi jelölő szervezet emblémájánál is kisebb méretben jelenhetett meg a szavazólapokon. A Fidesz szerint azonban a belügyminiszternek nincs joga ahhoz, hogy döntést hozzon a szavazólapok formájáról és tartalmáról. Az AB mostani döntése ezt a kifogást helyben hagyta.
Lamperth Mónika belügyminiszter az üggyel kapcsolatban korábban kijelentette, hogy azért hozta rendeletét, mert így lett igazságos a szavazólap, az Országos Választási Bizottság és a Legfelsőbb Bíróság pedig elutasította a Fidesz kifogását.
Áder lemondásra szólította fel a belügyminisztert
Áder János, a Fidesz frakcióvezetője lemondásra szólította fel Lamperth Mónika belügyminisztert. Szerinte az AB hétfői döntése nyilvánvaló törvénysértést állapított meg, amelyet a belügyminiszter okozott. Áder közölte: a döntéssel egyértelművé vált, hogy Lamperthnek nem volt felhatalmazása a pártlogók méretét meghatározni.
A frakcióvezető szerint 1990 óta nem volt arra példa, hogy egy hivatalban lévő belügyminisztert választási csalás miatt marasztaljon el az Alkotmánybíróság. Márpedig Áder szerint most ez történt. Úgy vélte: az AB döntésével száz százalékosan a Fidesznek adott igazat, amikor megsemmisítette a BM-rendelet pártlogó-méretet meghatározó részeit. A frakcióvezető szerint ezek után a miniszterelnöknek menesztenie kell Lamperthet.
Áder elismerte: mivel az AB a kihirdetés napjával semmisítette meg a rendeletet, annak nincs visszamenőleges hatálya, így nem befolyásolja a választások eredményét.
A Belügyminisztérium elfogadja az Alkotmánybíróság döntését
Tóth Zoltán, a belügyi tárca közigazgatási államtitkára szerint régóta húzódó probléma megoldásáról van szó. Utalt arra, hogy 1998 óta öt belügyminiszteri rendelet szabályozta a szóban forgó kérdést. Hozzáfűzte: az Országos Választási Bizottság kétszer is foglalkozott a pártemblémák nagyságának kérdésével a szavazólapokon. Mint mondta: az Alkotmánybíróság most megállapította, hogy a belügyminiszternek nincs felhatalmazása e kérdésnek a szabályozására.
Áder János, a Fidesz parlamenti frakcióvezetőjének azon megállapítására reagálva, hogy 1990 óta nem fordult elő, egy hivatalban lévő belügyminisztert választási csalás miatt marasztaljon el a taláros testület, kifejtette: választási csalást nem állapított meg az Alkotmánybíróság a Belügyminisztérium terhére. Hozzátette: a testület azt sem állapította meg, hogy a belügyi tárca megsértette volna a választások alkotmányos alapelveit.