Mégsem szavaz ma az Országgyűlés az ügynöktörvényről, derült ki a keddi napirend megszavazásakor. A szocialisták, az SZDSZ és a Fidesz egy része is arra voksolt, hogy ne döntsenek ma a törvényről. Lendvai Ildikó az [origo]-nak elmondta, azért döntöttek így, mert tudni lehetett, hogy az SZDSZ csak a levéltári törvény változtatására mondana igent, és nem támogatná a tervezet állambiztonsági múlttal foglalkozó részét. Lendvai szerint, ha a javaslatnak csak egyik részét fogadná el a parlament, akkor koherenciazavar támadna.
Fodor Gábor, a szabad demokraták ügyvivője az [origo]-nak hétfőn elmondta: személyes meggyőződése, hogy jelen formájában nincs értelme a törvénynek. A politikus azt kifogásolja, hogy a múlt heti szavazáskor az övé helyett a szocialisták javaslatát fogadták el, aminek értelmében jelentősen szűkült az átvilágítandók köre. Az SZDSZ azt szerette volna, hogy a politikusokon kívül többek között a média jelentősebb személyiségeit, a szakszervezetek vezetőit és az egyház vezetőit is világítsák át. Az elfogadott szöveg szerint csak a köztársasági elnököt, a kormány tagjait, az országgyűlési képviselőket, az Alkotmánybíróság tagjait, a Legfelsőbb Bíróság vezetőit, az Állami Számvevőszék vezetőit, a Magyar Nemzeti Bank vezetőit, az ombudsmanokat, a tízezer lélekszám feletti városok polgármestereit, a közgyűlések elnökeit és alelnökeit világítják át. "Ez így kevés" - kommentálta az ügyet Fodor.
A Fidesz már korábban közölte, hogy nem fogja támogatni a javaslatot, mivel korábbi módosító javaslataikban teljesen más koncepciót vetettek fel, mint a kormánypártok. Az ellenzék szerint ugyanis szankcióra is szükség van azok esetbében, akikről kiderül, hogy együttműködtek az egykori titkosszolgálatokkal.