Már februárban elkészülhet az EU-csatlakozási szerződés magyar szövege, s dolgoznak annak rövid, közérthető kivonatán is. Erről Balázs Péter, a külügyi tárca integrációs államtitkárságának vezetője a január 1-jén kezdődött fél éves görög EU-elnökség kapcsán beszélt az MTI-nek. Nyilatkozatában az államtitkár elmondta: elsősorban a csatlakozási szerződések szövegeinek elkészítése, valamint az április 16-i ünnepélyes athéni aláírás megrendezése hárul a görög elnökségre.
Balázs hozzátette, hogy az előkészítő munkát az Európai Bizottság szakszolgálatai végzik el. A szövegezés már régóta, a tárgyalásokkal párhuzamosan folyik, de nagyon sok kérdés az utolsó két hónapban dőlt el. Balázs Péter elmondta, a csatlakozási szerződés három fő részből fog állni, terjedelme az EU hivatalos közlönyében kinyomtatva hozzávetőleg ezer oldal lesz. "Angol nyelven február első felében, de nem sokkal később magyar nyelven is rendelkezésre áll majd az egész szöveg" - közölte az integrációs államtitkár. A Külügyminisztériumban már dolgoznak a csatlakozási szerződés egy nagyon rövid, közérthető kivonatán is.
Az integrációs államtitkár beszélt arról is, hogy a kormány közvélemény-felkészítési programja keretében a tárca feladatai közé tartozik bemutatni, milyen feltételekkel csatlakozik az ország. A külügyi tárca foglalkozik az EU további fejlődése, a konvent bemutatásával is. Balázs Péter szerint meg kell tudni mondani az embereknek, milyen módon fejlődik tovább az EU, illetve mi változik Magyarországon a tagság nyomán.
"Vannak szükségszerű változások, hiszen még szervesebb része leszünk egy működő nagy piacnak, de tévhitek is vannak, amelyeket el kell oszlatni" - jegyezte meg az államtitkár. Utóbbiak kapcsán kifejtette: a verseny nem fog egyik napról a másikra robbanásszerűen megnőni Magyarországon, mert a meghatározó uniós hatás már egy évtizede jelen van a magyar piacon.
"Sok mindent előre megszenvedtünk az elmúlt években, így az EU-csatlakozás időpontjára kevesebb valóban érezhető hatás marad, és ezeket is előre ki lehet számítani. Nem lesz például robbanásszerű áremelkedés" - mondta az integrációs államtitkár.
A külügyi vezető 2003-ra a magyar diplomácia egyik központi feladatának nevezte Magyarország mint leendő EU-tag hiteles bemutatását az unió tagországainak közvéleménye számára. Jelezte, a magyar fél tárgyalási érveket fog szélesebb körben népszerűsíteni. Ennek kapcsán kitért arra a tévhitre, amely szerint Magyarországról munkavállalók százezrei fogják elárasztani az EU-piacot. "Ezzel szemben néhány tízezer magyar munkavállaló érdekelt és egyben alkalmas a külföldi munkavállalással járó nehézségek vállalására" - fűzte hozzá.