A szertartást Paskai László bíboros, az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye apostoli kormányzója mutatta be, akinek - a Budavári Nagyboldogasszony Főplébánia tájékoztatása szerint - ez volt az utolsó nyilvános főpásztori szereplése. Erdő Péter, a főegyházmegye tavaly decemberben kinevezett új érseke, Magyarország prímása január 11-én kezdi meg főpásztori szolgálatát.
Paskai László a szentmisén kiemelte: a Szent Korona a magyar nép tudatában több mint a múlt értékes koronázási jelvénye; az idők folyamán hozzá kapcsolódott a magyar nép története, szenvedéseivel és örömeivel együtt. A bíboros hangsúlyozta, hogy a korona nem a királyság államformájának jelképe, hanem egy állameszményt testesít meg, amely a magyarság múltját idézi, a jelenben az ország szolgálatára indít, és reményt ad a jövő építésére. Szavai szerint az ereklye a keresztény magyar államiságot jelképezi, függetlenül a meglévő államformától.
Blanckenstein Miklós pápai prelátus, a templom plébánosa arról beszélt: a Szent Korona visszakerülése Magyarországra a remény jele volt, "történelmileg is a remény útját járhattuk a mostani pillanatig". Mint mondta, magyar mivoltunk kereszténységünkben teljesedik ki, s a hétfői megemlékezés nemcsak visszatekintés, hanem egyúttal "út, kapu is a jövő felé".
A szentmisén megjelent többek között Boros Péter volt miniszterelnök, Dávid Ibolya, az MDF elnöke, valamint az I. kerületi önkormányzat több képviselője is. Az eseményen a templom ének- és zenekara Liszt Ferenc Koronázási miséjét szólaltatta meg.