A Lungo Dromot vezető Farkas Flórián csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, lelki megnyugvást jelent a hazai cigányság számára a Legfelsőbb Bíróság döntése, amely szerint új cigány önkormányzati választást kell kiírni. Farkas szerint ugyanis eddig a romák úgy érezhették, hogy mindent meg lehet tenni velük.
A Legfelsőbb Bíróság ugyan valójában technikai okok - a szavazáson részt vevők elégtelen száma - miatt írta elő a választás megismétlését, Farkas Flórián azonban kijelentette: a Rytkó Emília vezette Országos Választási Iroda kiállította magáról a bizonyítványát, amikor asszisztált a törvénysértő gyűlés lebonyolításához, amelynek során a Lungo Drom szerint csalások is történtek.
Farkas közölte, azt javasolják, hogy a belügyminiszter minél hamarabb kezdjen egyeztetéseket a cigány szervezetekkel az új választás ügyében. A Lungo Drom vezetője szerint miniszteri biztost kellene kinevezni, aki az új gyűlésért felelne. Farkasék emellett azt is követelik, hogy az új választáson nemzetközi megfigyelők is vegyenek részt.
A Lungo Drom vezetője - aki újságírói kérdésekre nem kívánt válaszolni - végül közölte, nem fogják hagyni, hogy a cigányságot politikai akarat alapján megalázzák.
Horváth szerint az új választást is ők nyerik meg
A hét végén megtartott elektori gyűlés nyertese, a Demokratikus Roma Koalíció egyik vezéralakja, Horváth Aladár csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta, az érvényesnek tartott szabályok szerint megnyerték az önkormányzati választást, a Legfelsőbb Bíróság azonban utóbb másképp értelmezte ezeket a szabályokat.
Horváth közölte, a bíróság döntését egyszerre tartják megdöbbentőnek és pozitívnak, ugyanis ők már az első - 1995-ben tartott - választás óta kérik, hogy a választás csak akkor legyen érvényes, ha a végső szavazáson is jelen van a regisztrált elektorok több mint fele.
Horváth Aladár elmondta, mindent meg fognak tenni azért, hogy megnyerjék az új választást. A roma politikus hozzátette, az elektorok 60 százaléka a Demokratikus Roma Koalíciót támogatja, ezért megfelelően magas részvétel esetén jó esélyük van az újabb győzelemre.
A szintén a Demokratikus Roma Koalícióhoz tartozó Zsigó Jenő a tájékoztatón elmondta, ha az előző választások - amelyeket a Lungo Drom nyert meg - is a Legfelsőbb Bíróság jogértelmezése szerint zajlottak volna, akkor azok is érvénytelenek lettek volna, ugyanis a szavazásokon soha nem vett részt az elektorok több mint fele.
A Legfelsőbb Bíróság helyt adott a Lungo Drom óvásának
A választáson vesztesnek kikiáltott Lungo Drom összesen öt beadványt nyújtott be a Legfelsőbb Bíróságnak. A kedden benyújtott négy kiadvány esetében az elektori gyűlés idején és helyszínén az Országos Választási Bizottság által meghozott határozatokat, míg szerdán - szintén a fellebbezési határidő lejárta előtt kevéssel - a szavazás végeredményét óvták meg.
Az LB a kifogást elbírálva megállapította: a választásra jogosult 4.592 elektorból az OCÖ tagjait megválasztó elektori gyűlésen a szavazáskor 1.347-en vettek részt, ezért az elektorok gyűlése határozatképtelen volt.
A bíróság a döntést indokolva felhívta a figyelmet arra: a nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény úgy rendelkezik, hogy az elektori gyűlés akkor határozatképes, ha azon legalább a megválasztott elektorok fele részt vesz.
A Legfelsőbb Bíróság álláspontja szerint a gyűlésen az elektorok legalább felének a szavazáskor is részt kell vennie, ezért határozatképtelenség miatt az Országos Cigány Önkormányzat választását meg kell ismételni.
Február 15-ig írják ki az új választást
A törvényben előírt február 15-i határidőig megtalálják a módját és az idejét a választások megismétlésének - mondta az OVB elnökhelyettese, Molnár Miklós, bírósági döntés kihirdetése után. Molnár elmondta, hogy nem ismeri még a Legfelsőbb Bíróság határozatát, ettől függetlenül egyértelmű számukra, hogy a döntést tiszteletben kell tartaniuk.
Abban az esetben tehát, ha a Legfelsőbb Bíróság akként értelmezte az adott jogszabályt, hogy az elektorok felének nemcsak részt kell vennie az elektori gyűlésen, hanem szavaznia is kell, akkor az OVB-nek ebből a jogértelmezésből kell kiindulnia.
A január 12-dike, vasárnap hajnaláig tartó, botrányos jelenetektől sem mentes elektori gyűlésen az újonnan felálló Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) 53 mandátumából 52-őt a Demokratikus Roma Koalíció jelöltjei szereztek meg, miután egy kivétellel csupán e szervezet indulói kerültek fel a szavazólapra.
A budapesti gyűlésen - amelynek helyszínén mintegy 2700 elektor regisztráltatta magát - 1347-en járultak az urnákhoz szombaton késő éjszaka. A Lungo Drom választási koalíció nem vett részt a szavazásban: szimpatizánsai előzőleg elhagyták a termet, mert az Országos Választási Bizottság megalapozatlannak találta és elutasította a gyűléssel kapcsolatos panaszaikat.
A kisebbségi ombudsman szerint rossz a választási rendszer
Kaltenbach Jenő, a kisebbségi jogok országgyűlési biztosa közölte: nem ismeri az LB indoklását, az egész ügy legnagyobb hibájának a választási rendszert tartja. Hozzátette: a rendszer megváltoztatásával kapcsolatban eddig is voltak javaslatai, és ezeket továbbra is fenntartja.
Kaltenbach szerint nem lenne szabad a kislistás rendszert alkalmazni - amit most alkalmaznak - és nem tartja jónak az országos elektori gyűlést sem. Mint hozzátette, jó megoldás lenne például az, ha több lépcsőben szavaznának. Az is megoldás lenne, ha az önkormányzati választások idején nem csak a helyi kisebbségi önkormányzatokra voksolnának, hanem közvetlenül az országosra is, így ki lehetne váltani az elektori rendszert - vázolta korábbi javaslatait az ombudsman. Hozzátette: megyénként küldöttgyűlést is lehetne választani. "A választójog több jó megoldást is lehetővé tesz, az ami most van, a legrosszabb" - mondta.
Kaltenbach megjegyezte: a választási rendszert jelenleg nem lehet megváltoztatni, mivel folynak az elektori gyűlések, és a "mandátumokat" nem lehet visszavonni. Az ombudsman reményei szerint azonban a választások lezárta után folytatni lehet a reformokat, és 2006-ban már egy normális rendszer szerint lehet megválasztani az országos kisebbségi önkormányzatokat.