A fagyott föld kevés olvadó havat tud befogadni, ezért várhatóan növekedni fog a belvízzel elöntött területek nagysága. Az Alföld nagy részét az utóbbi napok enyhe időjárása ellenére, továbbra is 30-50 centis hó borítja. A tapasztalatok szerint az ilyen telek után nagy valószínűséggel kiterjedt területek kerülnek víz alá. A helyzet súlyossága attól függ majd, mondta el az [origo]-nak Göncz Benedek, az Országos Vízügyi Főigazgatóság árvízvédelmi osztályvezetője, hogy milyen lesz az időjárás. Napos-szeles időben a hó felszárad, szinte eltűnik, ha azonban hirtelen nagy meleg jön, esetleg esővel, és gyors olvadás kezdődik, akkor komoly belvízre lehet számítani. Hozzátette: mivel nincs tenyészidőszak, a mezőgazdaságnak a télvégi belvizek nem okoznak különösebb kárt, feltéve ha nem tartanak el tavaszig, vagy nem jön jelentős csapadék-utánpótlás.
Árvízi készültség jelenleg Magyarország egyik folyóján sincs, a Tiszán Tiszalöknél viszont harmadfokú jégvédelmi készültséget rendeltek el. Itt a felszakadt jégréteg elindult, és egy lejjebbi szakaszon megakadt, így jégdugó alakult ki. Elolvadásához napokig plusz 5 fok körüli hőmérsékletre volna szükség - mondta az osztályvezető. Ha felülről nagyobb mennyiségű víz érkezne, akkor a folyó kilépne a medréből. Ezért több hajóval próbálják szabaddá tenni a duzzasztó körüli vizeket, amire azért is szükség van, mert a duzzasztó elégtelen működése esetén Debrecen vízellátása is veszélybe kerülhet. Készenlétben állnak a robbantók is. Állójég több helyen is van a magyarországi folyókon, de a főigazgatóság szerint Tiszalökön kívül máshol egyelőre nem kell beavatkozni.
A környezetvédelmi tárca a héten jelentette be, hogy víztározók építését tervezi a Tiszán, amelyekkel csökkenteni lehet az árvizek idején a gátakra nehezedő víz nyomását. A kormány várhatóan pénteki ülésén dönt arról, hogy pontosan mennyi pénzt lehet idén a töltésekre költeni. A tervek szerint 2006-ig a gátak magasítása helyett 51 milliárd forintért öt tározót építenének a folyón. Ha megemelkedik a folyók vízszintje, zsilipeken keresztül a tározókba vezetnék a vizet, a többi időszakban vizes alapú gazdálkodás céljaira lehetne használni a víztározókat.