Egy frissen végzett hadnagynak minimum 25 évet kell leszolgálnia ahhoz, hogy tábornokká léptessék elő, és ennek megfelelő beosztást kapjon. A jelenlegi jogszabályok ma azt sem teszik lehetővé, hogy a még fiatalnak számító 30-40 éves korosztály tagjai - legyenek bármilyen jól képzettek is - kiemelt vezető beosztást töltsenek be a Magyar Honvédségben.
A honvédség átlagéletkora 32 év, ami összevetve a hozzánk hasonló méretű szövetséges tagállamok haderejével, kifejezetten jónak mondható. Az MH-ban jelenleg 955 ötven év fölötti hivatásos katona szolgál. Az 57. életév betöltése után mindenkinek kötelező nyugdíjba vonulnia, ez alól csak a honvédelmi miniszter adhat felmentést. Jelenleg egyedül a légierő parancsnoka túlkoros, a hosszabbítást szolgálati érdekkel indokolták. Hivatalosan 55 tábornok dolgozik a Magyar Honvédségen belül.
A tisztek 90 százaléka legalább egy idegen nyelven tud beszélni. A legtöbben, 3370-en angolul, 962-en németül, 176-an franciául beszélnek, és 2183 fő egyéb nyelvből vizsgázott. Mind többen vannak, akik két vagy több nyelvismerettel rendelkeznek, így 272 tisztnek három, 15-nek pedig négy felsőfokú nyelvvizsgája van. A magyar katonák felkészültségét mutatja, hogy a NATO parancsnokságain jelenleg 205-en töltenek be valamilyen beosztást. Például a szövetség déli szárnyának parancsnokhelyettese, valamint az I. számú magas készenléti parancsnokság logisztikai főnökhelyettese magyar tábornok. Az utóbbi szervezet, mely tavaly jött létre irányítja majd a NATO fegyveres akcióit.
A jövőben a megfelelő képzettség mellett a fizikai erőnlét is fontos szemponttá válik a katonák előremenetelében. Aki nem teljesíti az életkorának, beosztásának megfelelően előírt fekvőtámaszt, felülést, végleg vállfára akaszthatja egyenruháját. A már megindult vizsgálatok egyelőre kedvező eredményekről tanúskodnak.