MSZP-SZDSZ: Orbán még nem tért magához

Vágólapra másolva!
Horn Gyula szerint lényegében Európai Unió-ellenesnek tekinthető Orbán Viktor évértékelő beszéde, amelyben azt mondta: másodrangú tagok leszünk az unióban. Kuncze Gábor szerint a "savanyú a szőlő" és a "csak a szépre emlékezem" jellemezte a beszédet. Herényi Károly szerint felelős ellenzékiként szólt a volt kormányfő.
Vágólapra másolva!

Az unokáinktól már nem fogják kérdezni, hogy lesz-e országértékelő beszéd, mert mindenki tudni fogja: minden év február első csütörtökjén a nemzeti érzelmű emberek össze fognak járni a Pesti Vigadóban - kezdte Orbán Viktor előadását, amelyet a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület felkérésére immár ötödik alkalommal tartott meg. Az első négy beszédét még miniszterelnökként mondta el.

Háború és béke

A mostani kormány nem tudja, hogy mi a magyar érdek, csak sodródik az eseményekkel, mint aki eltévedt a külpolitika dzsungelében - mondta az exminiszterelnök, aki párhuzamot vont az 1999-es balkáni háborúval, amikor egyetlen vajdasági magyar sem esett áldozatul a harcoknak és az anyaországiak élete sem zökkent ki a kerékvágásból, a szomszédban dúló háború ellenére. Ez Orbán szerint azért volt, mert nekik volt biztos iránytűjük, és tudták a választ arra a kérdésre, hogy mi a magyar érdek. Most viszont mind a világ, mind a nép úgy tudja, hogy a kormány a háború mellett áll. A magyar nép azonban nem egyenlő a magyar kormánnyal - nyomatékosította Orbán, aki szerint elfogadhatatlan ENSZ-felhatalmazás nélkül bármely független állam elleni katonai akció.

EU-s csatlakozás

Minden várakozást alulmúló csatlakozási szerződést kötött a kormány - jelentette ki a volt kormányfő, aki szerint a csatlakozás után néhány évig csak másodrendű tagok leszünk. Példaként hozta fel, hogy a magyar gazda negyedannyi támogatásban fog részesülni, mint a francia paraszt. Nincs miért csodálkozni, hogy egyre több az EU-szkeptikus Magyarországon - tette hozzá. Mindezek ellenére azonban mégis igennel kell szavazni a népszavazáson, mert a belépés melletti érvek valamivel többet nyomnak latba - jelentette ki Orbán Viktor, aki azonban nehezményezte, hogy méltatlan elbánásmódban részesülnek azok, akik kérdéseket, ellenvetéseket vetnek fel a csatlakozással kapcsolatban. "Mennyivel emelkednek az árak és a bérek, mi lesz a gazdákkal?" - kérdezte meg helyettük is Orbán.

A Medgyessy-kormány tevékenysége (rombolása)

Rombolási kényszert érez Orbán a baloldali kormány tettei alapján. Példaként említette a Széchenyi-terv megfojtását, az autópályákat, a Nemzeti Színházat, a státustörvényt, a Bozsik-programot és a diákhitelt. Szerinte a felelős kormány helyett az ellenzék ellenzékeként viselkednek. Orbán szerint a rombolás alapja a düh. A düh azért, mert a koholt vádaik lelepleződnek, meg azért is, mert most kiegyensúlyozottak az erőviszonyok, amelyhez a szocialisták nem szoktak hozzá, mivel Orbán elmondása szerint régen "kivégezték vagy emigrálásra kényszerítették ellenfeleiket".

"Sok baj van még, és még gyűl hozzá" - idézte Orbán az egyszeri székely embert, majd sorba hozta fel a példákat: drágaság, munkanélküliség, a státustörvény megfojtása, a gazdahitel eltörlése. "Lehet még Medgyessy-csomag is" - jegyezte meg.

A büntető törvénykönyv szigorának enyhítésével a törvénytisztelő emberek többségével áll szemben a kormány, a drogpolitikájával a szülők ellenkezését váltja ki - érvelt Orbán amellett, hogy napjainkban már nem pártok állnak szemben egymással, hanem értékrendek, szemléletek. A baloldali kormány kiárusítja az állami vagyont, nem kedvez a magyar vállalkozóknak, gyengíteni akarja a forintot - sorolta a mostani kormány "bűneit" a volt kormányfő, majd feltette a költői kérdést: "kinek jó ez?"

Beszédében volt egy önironikus gondolat is, amikor a közoktatási reformot említette, amely szerint nem lehetne az alsó tagozatban buktatni. Ezt Orbán szerény javaslata alapján ki kellene terjeszteni még a kormányra is, lehetőleg néhány évvel korábbanra. Így - jegyezte meg Orbán - kevesebb lehetne a bajunk.

Arccal a nagy néppárt felé

Orbán jó jelnek véli, hogy nemzeti érzelműek nyíltabban vállalják magukat, mint a baloldaliak. Akár milliónyian is vonulunk, ha kell - jelentette ki, hozzátéve: nem szalonellenzékiek vagyunk, hanem Ludas Matyik, mert a Ludas Matyiké a jövő. A nemzeti összefogás sem kívülről, sem belülről nem bomlasztható fel - mondta a volt miniszterelnök, aki szerint eljött az idő, hogy megerősödjenek testileg és szervezetileg, ami egy nagy, nyitott európai néppárt építését jelenti.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!