Keller feljelentést tett MFB-ügyben

Vágólapra másolva!
Keller László, a Miniszterelnöki Hivatal közpénzügyi államtitkára szerint több százmillió forintos hűtlen kezelés és csalás gyanúját veti fel egy, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) és a Magyar Követeléskezelő Rt (MKK Rt.) által korábban lebonyolított ügylet. Az államtitkár ismeretlen tettes ellen tett feljelentést az ügyben.
Vágólapra másolva!

Az [origo] információi szerint Keller László feljelentést tett egy gazdasági ügylettel kapcsolatban hűtlen kezelés és csalás gyanújával. Keller szerint ugyanis az MFB elődje, a Magyar Befektetési és Fejlesztési Bank által 1992-ben különböző pénzintézetektől megvásárolt hitelkonszolidációs követelésállomány és a magyar államtól 1993 elején opciós megállapodás útján birtokába került követelésállomány egy részét felelőtlenül magánkézbe juttatta, holott még jelentős bevételeket lehetett volna belőle nyerni. Ezzel több százmilliós kár érte az adófizetőket Keller gyanúja szerint.

A feljelentésben olvasható az is, hogy az MFB az eredeti szerződések szerint az ismeretlen névértékű hitelkonszolidációs követelések után azok névértékének 4 százalékát, az azon felül keletkezett bevételnek pedig 25 százalékát volt köteles az államnak megfizetni, míg az opciós megállapodás keretében birtokába került követelések után - melynek névértéke közel 63 milliárd forint volt - 403,5 millió forintot, illetve az ezen felüli bevételek 65 százalékát volt köteles megfizetni.

Az államtitkár szerint bűncselekményre utal, hogy az MFB és az általa a követelések hasznosításával 1997-ben megbízott MKK Rt. azt követően, hogy a Pénzügyminisztérium kérésükre hozzájárult ahhoz, hogy megszűnjön az állammal szemben fennálló elszámolási kötelezettségük, a követelésállományokat eladták egy olyan cégnek, melyet utóbb magánkézbe adtak

Az MFB és az MKK Rt. - noha közel 750 millió forintos megtérülést jósoltak - 573 millió forint befolyását követően - 2000 első negyedéve után - kijelentették, hogy a követelésekből további megtérülés nem várható. Ezért 2000 októberében Baranyay László, az MFB vezérigazgatója és Bugár Csaba, az MKK Rt. vezérigazgatója levélben kérték a Pénzügyminisztériumot, hogy a 2000. március 31-ét követő időszakra szüntesse meg az állam felé fennálló szoros elszámolási kötelezettségüket.

A PM 2001 februárjában járult hozzá ahhoz, hogy megszűnjön az elszámolási kötelezettség, ám a követelésállományok ekkor már az MKK Rt. és a Land Trade Kft. által, ebben az időben a 100 százalékban MFB-tulajdon Konzumbank Rt.-től 24,5 millió forintért megvásárolt 2 S Gazdasági Szolgáltató Rt. tulajdonában voltak, miután az MKK eladta neki 41,5 millió forintért. Az MKK Rt., mint tulajdonos, a fizetési határidő lejárta előtt egy nappal 30 millió forint kölcsönt is adott a 2 S Rt.-nek működési költségekre. A céget egy hónappal a PM hozzájárulása után alig tízmillió forintért eladták két magánszemélynek, Vörös Miklósnak és Horváth Péternek.

Az MKK Rt. egy 2002 novemberi kimutatásából azonban kiderül, hogy a követelésállományokból még 610 millió forint bevétel keletkezett 2000 első negyedévét követően, holott az MKK Rt. és az MFB kijelentette, hogy további haszon nem várható a követelésállományokból, és a PM 2001 februárjában hozzájárult ahhoz, hogy 2000 első negyedévét követően megszűnjön a cégek állammal szemben fennálló elszámolása.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!