Az adóhivatal "példa nélküli" adatmentésével kapcsolatban, a Nagy Testvér meglop téged címmel intézett interpellációt Kövér László (Fidesz) a miniszterelnökhöz. Miért másolták le és emelték ki több millió magyar állampolgár és több százezer gazdasági vállalkozás teljes adatállományát az informatikai rendszer ellenőrzése alól? - tette fel a kérdést. Kövér László rámutatott, a pénzügyminiszter által elrendelt adatmentéssel egy külső, komoly referenciával nem rendelkező céget bíztak meg, amely ezáltal megismerkedhetett az APEH teljes, államtitkot képező informatikai adatbázisával. Az ellenzéki politikus a vonatkozó törvényeket idézve kijelentette: a cég nemcsak indokolatlanul, de illetéktelenül is jutott államtitkok birtokába.
Az interpellációra válaszoló László Csaba pénzügyminiszter közölte: az Adóhivatal a magyar állampolgárok és vállalkozások adatait - amelyekkel a hivatal több ezer munkatársa nap mint nap dolgozik - biztonsági okokból minden nap elmenti. Úgy gondoltam és ma is úgy gondolom, jó dolog, ha a hivatal megőrzi az adatállomány egy olyan változatát, amely a kormányváltáskor érvényes állapotot tükrözi - mondta László Csaba, megjegyezve: így ellenőrizhető, hogy melyik APEH-vezető idején mi történt az adóhivatalnál. A legtöbb közhivatalban hasonló mentést rendeltek el a szakminiszterek - tette hozzá a pénzügyminiszter, aki hangsúlyozta: az adatmentésben részt vevő cég csak korlátozottan, szigorú feltételek mellett fért hozzá az adatokhoz.
Az MDF frakcióvezetője, Herényi Károly az APEH adatállományának lemezre mentése, valamint a nagyobb költségű utazásokról való információgyűjtésről szólva megerősítette: az MDF-frakció parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi annak kiderítésére, hogy miért gyűjtött az APEH adatokat az utazási irodáktól, kinek állt érdekében az adóhatóság adatainak lemezre mentése, és történt-e adótitoksértés. Az adatvédelmi biztos nyilatkozatát idézve az ellenzéki politikus napirend előtti felszólalásában rámutatott: az adóhatóságnak az ombudsman szerint nincs felhatalmazása arra, hogy a nagyobb értékű utakat igénybevevőkről általános tájékoztatást kérjen.
A törvény lehetővé teszi az APEH számára az ilyen jellegű adatgyűjtést, s az adóhatóság ezt a magánszemélyek vagyonosodási vizsgálata keretében kezdte meg - válaszolt László Csaba pénzügyminiszter, aki utalt arra: az APEH adatállományát azért mentették lemezre, hogy utólag ne lehessen vita tárgya az, mit örökölt a jelenlegi kormány az előzőtől. Semmilyen adótitoksértésre nem került sor, az adatok az APEH-et nem hagyták el, azokat pontosan úgy kezelik, mint a napi adatmentések során keletkező anyagot, ami természetes velejárója egy az adóhatóságéhoz hasonló méretű informatikai rendszer működtetésének - jelentette ki a pénzügyminiszter.