A jelenlegi lakáspolitika olyan állami szerepvállalásra épül, ami néhány éven belül kezelhetetlenné teszi a jelenlegi támogatási rendszert - mondta az Otthon Európában elnevezésű nemzeti lakásprogram vitaanyagának ismertetésekor a program előkészítéséért felelős Csabai Lászlóné, lakásügyi kormánymegbízott. Az új programnak több olyan területe is van, amely önálló törvényeket, illetve törvény-kiigazításokat igényel.
Ezeket a javaslatokat várhatóan az őszi ülésszakon terjeszti a kormány az Országgyűlés elé. A várhatóan igen terjedelmes új törvények - Lakás törvény, Társasházi törvény - minden olyan kérdést részletesen szabályozni kívánnak, amely a tulajdonos, az építő, a kezelő között vitára adhat okot. A most induló szakmai és társadalmi vita végén összeálló, jövőre induló, és 15 évre szóló lakásprogram már az új és a módosított jogszabályokat alkalmazhatja.
Egyben megteremtik azokat a feltételeket is - jogszabályok módosításával, adókedvezményekkel -, melyek a befektetőket minél több bérlakás építésére, értékesítésére, bérbeadására ösztönzik - mondta a kormánymegbízott. A rengeteg felépült benzinkút, irodaház után a vállalkozók végre erőteljesebben bekapcsolódhatnak a lakásépítésbe. Fejlesztik a lakások korszerűsítését ösztönző rendszert is, különös tekintettel a bérlakás, panel, város-rehabilitációra. A program szerint tervezett évi 40 ezer új lakás építésével megújítható a magyar lakásállomány.
A lakbértámogatási rendszer átalakításával pedig szeretnék elérni, hogy a legesélytelenebb helyzetben lévők is egy szinttel feljebb kerülhessenek az otthonhoz jutásban. Az új lakbértámogatási rendszer feltételeinek és garanciáinak megállapításához és kezeléséhez új, lakásügyi hivatal létrehozását javasolja a kormány - mondta a tájékoztatón Csiha Judit, a Belügyminisztérium Lakásügyi Kollégiumának vezetője. Nem változtatják meg jelentősen a lakáshitelhez jutás feltételeit, de azt szeretnék elérni, hogy a befektetési célból, harmadik, negyedik lakásukat szerzők ezt ne a lakástámogatási rendszer segítségével tegyék.