Nagy Ervin, a Jobboldali Ifjúsági Közösség vezetője csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján ismertette a szervezet Magyar Bálint oktatási miniszternek írt nyílt levelét. A Jobbik ebben azt kéri, hogy Magyar Bálint a rendelkezésére álló eszközök igénybevételével és személyes tekintélyének felhasználásával járjon el annak érdekében, hogy ne váljanak gyakorlattá az olyan diszkriminatív esetek, melyek során sárba tiporják a diákok jogait. A szervezet levelében jelzi: ha folytatódik a Jobbik "boszorkányüldözése" nemzetközi jogvédő szervezetekhez fordulnak.
Nagy Ervin a sajtótájékoztatón elmondta: a Jobbik 1999-es megalakulása óta harcban áll a felsőoktatási intézmények vezetőivel szervezeteinek fennmaradása érdekében. Nagy azonban úgy vélte, hogy szeptember óta a helyzetük a korábbinál is nehezebbé vált, mert - mint mondta - a Jobbik elleni diszkrimináció elviselhetetlen lett. A Jobbik vezetője szerint ugyanis a szervezet működését betiltották a Pázmány Péter Egyetem Bölcsészettudományi és Jogi Karán, a budapesti Műegyetemen, az ELTE Bölcsészettudományi Karán, a Miskolci Egyetemen, a Szegedi Tudományegyetemen, a szombathelyi és az egri tanárképző főiskolán.
Nagy elmondta, hogy az egyetemeken való bejegyzés megtagadásánál az intézmények a pártokról szóló törvényeket jelölik meg, melyek tiltják a politikai tevékenységet az oktatási intézményekben. A Jobbik vezetői azonban úgy vélik, hogy a jogszabályok egyértelműen különbséget tesznek az egyesületek és a pártok között, a Jobbik pedig bejegyzett egyesület, tevékenysége során a felsőoktatási törvény ellen nem vétett. Nagy Ervin szerint ugyanakkor más szervezetek, például a Liberális Fiatalok Társasága, vagy a Szocialista Egyetemisták és Főiskolások Szövetsége szabadabban szervezkedhetnek.
A Jobbik elnöke szerint egységes szabályozásra van szükség, hogy a bejegyzett civil szervezetek szabadon, a törvényi kereteknek megfelelően szervezkedhessenek a felsőoktatási intézményekben. Nagy azt is elképzelhetőnek tartotta, hogy az oktatási miniszter vizsgálatot rendeljen el annak kiderítésére, hogy miért tiltják be a Jobbik rendezvényeit.
Hajós Róbert, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem üzemeltetési osztályának vezetője az üggyel kapcsolatban mindössze annyit mondott az [origo]-nak: nem tud róla, hogy a szervezetet működését betiltották volna az egyetemen, és arról sincs információja, hogy a Jobbik engedélyt kért volna bármilyen rendezvény megtartására.
"Az ELTE bármely tanszéke, intézete, diákköre vagy doktori iskolája szervezhet tudományos programjához kapcsolódóan a hallgatók számára politikai rendezvényeket, pártok és társadalmi szervezetek, mint például a Jobbik, azonban nem" - mondta az ügy kapcsán Bakonyi László, az ELTE tanulmányi osztályának vezetője.
A Pécsi Tudományegyetem kommunikációs vezetője nem tud arról, hogy intézményükből kitiltották volna a Jobbikot. Az egyetem nem zárkózik el attól, hogy hallgatói civil szervezetek közéleti témákról fórumokat tartsanak, feltéve, hogy nem politikai rendezvényről van szó.
A Jobbik azért fordult nyílt levélben Magyar Bálinthoz, mert vezetői szerint több felsőoktatási intézményben sem járul hozzá, hogy szervezetei rendezvényeket tarthassanak. A Jobboldali Ifjúsági Közösség 21 hazai felsőoktatási intézményben alakította meg tagszervezetét.